Cebirsel ifadeler ve özdeşlikler konusunun somut ve sanal materyaller ile öğretimi: Bir eylem araştırması
Teaching the subject of algebrary expressions and identities with concrete and virtual materials: An action research
  1. Tez No: 905597
  2. Yazar: ELİF ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK İŞLEYEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı cebirsel ifadeler ve özdeşlikler konusunun öğretiminde somut ve sanal olmak üzere iki farklı materyalin uygulanabilirliğini araştırmaktır. Yöntem: Bu çalışmada kullanılan araştırma modeli eylem araştırması olarak belirlenmiştir. Eylem araştırmalarında amaç süreç içerisinde ortaya çıkan sorunlara çözüm bulmak ya da bu sorunu iyileştirmek adına veri toplayıp bu verileri analiz etmektir. Veri toplama aracı olarak Cebirsel İfadeler ve Özdeşlikler Başarı Testi 1 ve 2 (CİÖBT 1-2), öğrenci ve öğretmenlere yönelik yarı yapılandırılmış görüşme formları, öğrenciler için yarı yapılandırılmış gözlem formları ve öğrenci günlükleri kullanılmıştır. Test verilerine bağımsız örneklem t-testi analizi yapılmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler ise içerik analizine tabi tutulmuştur. Bulgular: Sınıfların CİÖBT2 puanları karşılaştırıldığında sanal materyal uygulanan sınıf ile somut materyal uygulanan sınıfın başarıları arasında anlamlı bir farklılık bulunmazken her iki sınıfın da CİÖBT1 ve CİÖBT2 puanları arasında anlamlı farklılık oluşmuştur. Öğretmenlerle yapılan görüşmelerde ise öğretmenlerin matematik dersinde ve özellikle cebirsel ifadeler ve özdeşlikler konusunda materyal kullanımına ilişkin olumlu yönde görüşlere sahip oldukları belirlenmiştir. Uygulama süreci içerisinde öğrenciler iki değişkenli cebir karosu materyali ile karşılaştıkları ilk zamanlarda karoları yerleştirme konusunda zorlanmışlarsa da bu zorluğu ilerleyen derslerde aşmışlardır. Ayrıca öğrenciler iki değişkenli cebir karosu materyallerine dair olumlu yönde görüş bildirmişlerdir. Sonuçlar: Matematik dersinde materyal kullanımının özellikle somutlaştırma, görselleştirme ve kalıcılık açısından derse katkı sağladığı belirtilmiştir. İki değişkenli cebir karosu materyalinin öğretim sürecine; somutlaştırma, görselleştirme, anlamlı öğrenmeyi sağlama gibi bireysel gelişime; matematiğe karşı önyargıları yıkma, sınavları olumlu etkileme gibi ve duyuşsal alana; eğlenceli olma, motive etme, dersi sevdirme gibi birçok faydası olduğu görülmüştür. Ayrıca bu materyalin öğrencilerin derse olan ilgi ve katılımlarını artırdığı, öğrenilenlerin kalıcılığını sağladığı ve de öğrencilerin matematiğe karşı tutumlarını pozitif yönde etkilediği anlaşılmıştır. Cebir karosu materyali kullanılırken öğretmenlerin öğrenciden kaynaklanan nedenlerde özellikle hazırbulunuşluk yetersizliğinden; konudan kaynaklanan nedenlerde ise zor ve soyut bir konu olmasından ve diğer nedenlerden dolayı güçlük yaşadıkları belirlenmiştir. Ayrıca iki değişkenli cebir karosu materyalinin başarı düzeyini artırdığı belirlenmiş, kullanılan materyalin sanal ya da somut olmasının öğrencilerin başarı düzeyinde herhangi bir farklılık oluşturmadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of study to is investigate the applicability of two different materials, concrete and virtual, in the teaching of algebraic expressions and identities. Method: The research model used in this study was determined as action research. The purpose of action research is to collect data and analyze this data in order to find solutions to the problems that arise in the process or to improve this problem. Algebraic Expressions and Identities Achievement Test 1 and 2 (AEIAT 1-2), semi-structured interview forms for students and teachers, semi-structured observation forms for students and student diaries were used as data collection tools. Independent samples t-test analysis was performed test data. The data obtained from the interviews were subjected to content analysis. Findings: When the AEIAT2 scores of the classes were compared, there was no significant difference between the achievements of the class in which virtual material was applied and the class in which concrete material was applied, but there was a significant difference between the AEIAT1 and AEIAT 2 scores of both classes. In the interviews with the teachers, it was determined that the teachers had positive views on the use of materials in the mathematics lesson and especially about algebraic expressions and identities. During the application process, although the students had difficulties in placing the tiles when they first encountered the bivariate algebra tile materials, they overcame this difficulty in the following lessons. In addition, students expressed very positive opinions about the bivariate algebra tile materials. Conclusions: It was stated that the use of materials in the mathematics lesson contributed to the lesson, especially in terms of concretization, visualization and permanence. Teaching process of bivariate algebra tile material; individual development such as concretization, visualization, and providing meaningful learning; such as destroying prejudices against mathematics, positively affecting exams, and in the affective field; It has been seen that it has many benefits such as being fun, motivating, and making the lesson love. In addition, it was understood that this material increased students' interest and participation in the lesson, ensured the permanence of what was learned, and positively affected students' attitudes towards mathematics. While using the algebra tile material, the teachers' lack of readiness, especially due to student-related reasons; On the other hand, it was determined that they had difficulties due to the fact that it was a difficult and abstract subject and due to other reasons. In addition, it was determined that the bivariate algebra tile material increased the level of success, and it was understood that whether the material used was virtual or concrete did not make any difference in the success level of the students.