The importance of bottom-up approach in policy-making: The case of Japan's refugee policy
Politika oluşturmada bottom-up yaklaşımının önemi: Japonya'nın mülteci politikası örneği
  1. Tez No: 905670
  2. Yazar: ALİ KARAUZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Japonya'nın izolasyona ve etnik açından tek tip topluma yönelik tarihsel eğiliminin yanında ülkesine almak istediği yabancıları ancak kendi kriterleri ve menfeatleri açısından değerlendirmek istemesi, ülkede mülteci başvurusunda bulunmuş binlerce sığınmacıya zor duruma sokmakta. Ülke, sıkı mülteci politikası sebebiyle içeride ve dışarıda eleştirilmekte. Japonya bu sorunun 2010 yılına kadar geçici tedbirlerle üstesinden gelmeye çalıştı. 2010 yılında devreye giren“yeniden yerleştirme”programı ile daha fazla mülteci almak istediğini duyuran Japonya, bu programda da tam anlamıyla başarılı olamadı. Bu noktada devreye STK'lar girdi. Gerek mülteci dostu STK'lar gerekse iş dünyasından temsilciler, sorunun kök nedenlerini devlet yetkilileriyle paylaşmaya başladılar. Bottom-up yaklaşımının aktif bir şekilde kullanıldığı Japonya'da STK'ların gayreti karşılık buldu. STK'lar,“yeniden yerleştirme”programı çerçevesinde kabul edilecek mültecilerin hangi şehirde ve hangi pozisyonda alınacağına kadar destek oldu ve devletin üzerindeki büyük bir yükü omuzladı. Japonya hükümeti de STK'ların bu gayretlerini destekledi ve onların oluşturmuş olduğu ortak platform olan Forum For Refugee Japan'a destek verdi. Bottom-up yaklaşımı, demokrasilerde yaygın ve aktif şekilde kullanılmaktadır. Bottom-up yaklaşımı, Sosyal Bilimleri'n ele aldığı önemli yaklaşımlardan biridir. Çalışma, bir vaka çalışması olup, Japonya mülteci politikası örneği üzerinden Bottom-up faaliyetlerinin ülke politikasına katkısını savunmaktadır. Japonya'nın mülteci politikasının evrim süreci de süreç-izleme metodu ile analiz edilmiştir. Demokratik ülkelerde kararlar, ülkeyi yöneten bir takım elitler tarafından değil, problemin paydaşlarından gelen şikayetlerin, eleştirilerin ve önerilerin dikkate alınması ile oluşturulur. Japonya gibi demokratik ülkelerde, Bottom-up yaklaşımının yaygınlaştırılması ve demokrasinin daha sağlam temeller üzerine kurulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Japan's historical inclination towards isolationism and maintaining an ethnically homogeneous society, coupled with its policy of assessing foreigners based on its own criteria and interests, has placed thousands of asylum seekers in a precarious position. The nation faces both domestic and international criticism for its stringent refugee policies. Until 2010, Japan attempted to address this issue through ad hoc measures. However, even the“resettlement”program initiated in 2010, which aimed to accept more refugees, did not achieve complete success. Subsequently, non-governmental organizations (NGOs) stepped in. NGOs supporting refugees, along with business sector representatives, began to communicate the fundamental issues to government officials. In Japan, where the bottom-up approach is prevalent, the efforts of NGOs found resonance. These organizations played a pivotal role in selecting refugees for the“resettlement”program, determining their city of residence and employment, thus alleviating some of the state's burden. The Japanese government endorsed these NGO initiatives and supported the collaborative platform they established, the Forum For Refugee Japan. The bottom-up approach, a staple in democratic societies and a subject of social science studies, advocates for the involvement of stakeholders in shaping policy. This case study highlights the positive impact of bottom-up activities on national policy, as evidenced by the evolution of Japan's refugee policy, which also employs process-tracing methodology. In democracies like Japan, policy decisions are not solely dictated by governing elites but are informed by the grievances, critiques, and suggestions of those affected by the issues. To strengthen democracy, the dissemination of the bottom-up approach is essential.