Cumhuriyet sonrası 'Türk minyatür sanatı'nda' çağdaş yaklaşımlar ve Özcan Özcan
Contemporary approaches in Turkish miniature art and examination of Özcan Özcan's miniatures
  1. Tez No: 905818
  2. Yazar: MUSTAFA MARABAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırmanın temel amacı nitel veri toplama yöntemlerinden doküman incelemesine dayanarak“Cumhuriyet Sonrası Türk Minyatür Sanatı'nda Çağdaş Yaklaşımlar ve Özcan ÖZCAN”adlı çalışmada, minyatür sanatının; tanımı, tarihi, cumhuriyet sonrası Türk sanatı içerisindeki yeri ve sanatçı Özcan ÖZCAN'ın eserleri incelenerek, eserlerinin analizi yapılmıştır. Kavramsal çerçeve içerisindeki araştırmamız beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde araştırmanın problem cümlesi, amacı ve sınırlılıkları ele alınmışken, ikinci bölümde araştırmanın kavramsal çerçevesi üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde Cumhuriyet döneminde minyatür sanatının genel durumuna değinilmiş, sanatçı Özcan ÖZCAN'ın sanat hayatından bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde araştırmanın yöntemi ve eserlerin analizleri bulunmaktadır. Beşinci bölümde araştırmanın sonuç cümlesi ve tartışma kısmı bulunmaktadır. Uygurlar döneminden bugüne kadar gelen Minyatür sanatının, günümüzdeki en önemli temsilcilerinden olan sanatçı, toplumsal dinamikleri kullanarak minyatür sanatının çağdaş bir şekilde yorumlamasında büyük rol oynamaktadır. Çağdaş minyatür sanatına yön veren sanatçılardan biri olan Özcan ÖZCAN'ın eserlerinin incelendiği bu çalışma, ileriki dönemlerde minyatür sanatına gönül vermiş sanatseverlere ve diğer sanat alanlarında araştırma yapan araştırmacılara katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is based on document analysis, one of the qualitative data collection methods. In the study titled 'Contemporary Approaches in Post-Republican Turkish Miniature Art and Özcan ÖZCAN', the definition of miniature art, its history, its place in post-republican Turkish art and the works of the artist Özcan ÖZCAN are examined and his works are analysed. Our research within the conceptual framework consists of five sections. In the first section, the problem statement, purpose and limitations of the research are discussed, while the conceptual framework of the research is emphasised in the second section. In the third section, the general situation of miniature art in the Republican period is mentioned and the art life of the artist Özcan ÖZCAN is mentioned. The fourth section includes the methodology of the research and the analyses of the works. The fifth section includes the conclusion and discussion part of the research. The artist, who is one of the most important representatives of the miniature art from the Uyghur period to the present day, plays a major role in the contemporary interpretation of miniature art by using social dynamics. This study, which examines the works of Özcan ÖZCAN, one of the artists who has shaped the contemporary miniature art, will contribute to art lovers who devoted themselves to miniature art and researchers who conduct research in other art fields in the future.