Cross-drainage&culvert design on highways
Enine drenaj ve karayolunda menfez tasarımı
- Tez No: 90583
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ULUÇAYLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Kentdışı otoyolların tasarımında gözönünde bulundurulan faktörlerden en önemlisi yol için yeterli drenajın sağlanması zorunluluğudur. Karayolu drenajı, genel olarak gerek yeraltındaki gerekse yüzeydeki fazla suyun yol yapısına zarar vermesinin önlenebilmesi için kontrollü bir şekilde yoldan uzaklaştırılması şeklinde tanımlanabilir. Enine drenaj ise, yüzey suları ve yolu kesen nehir sularının yolun diğer tarafına iletilmesini ifade eder. Karayolu menfezleri, suyun akışını sürdürerek doğal su kaynağına (nehir veya göl gibi) ulaşabilmesi için yol altından iletimini sağlar. Genellikle küçük su yapıları olarak düşünülmesine rağmen menfezlerin, yeterli drenajın ve karayolu bütünlüğünün sağlanmasında rolleri büyüktür. Erozyonun azaltılması, sızmanın önlenmesi, dolgunun korunması, estetiğin ve hidrolik kapasitenin yükseltilmesi ve giriş-çıkışların yapısal dayanımının artırılması için menfezlerde çeşitli giriş ve çıkış konfıgürasyonları kullanılır. Bundan başka, menfezin, drenaj sistemi içinde verimli ve ekonomik işletiminin sağlanması için, yer ve uzunluk seçimine oldukça dikkat edilmesi gereklidir. Drenaj yapısının büyüklüğü ve maliyetinden bağımsız olarak, menfez hidrolik İHsanmmdan önceki en önemli aşama drenaj yapısının ileteceği debinin veya akış hacminin belirlenebilmesidir ve enine drenaj tasarımı, normal bir yol drenajından farklı olarak, daha kapsamlı bir hidrolojik analiz gerektirmektedir. İletilecek proje debisinin belirlenmesinden sonraki aşama da akışın, yolun bir tarafından diğer tarafına taşınmasında menfez performansının incelenmesini kapsayan hidrolik tasarım aşamasıdır.Bu tez çalışmasında, menfezlerin bazı genel özellikleri ile birlikte menfezlere ilişkin hidrolojik ve hidrolik özellikler ifade edilmiş ve tüm bu bilgiler ışığında yerli ve yabancı kaynaklardan derlenerek elde edilen bir tasarım yöntemi alternatif olarak önerilmiştir. Ek olarak, gerçek olayı gösterme açısından, Aydın-Denizli Otoyolu üzerinde birkaç menfez yeri seçilmiş ve menfezler, hem el ile hesap yöntemiyle hem de menfez tasarımına yönelik üç yazılımın kullanılmasıyla yeniden tasarlanarak sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important considerations of the location and design of rural highways is the necessity for providing adequate drainage. Highway drainage may be generally defined as the process of controlling and taking away excess surface and subsurface water from the road structure in order to prevent any damage on it. Cross drainage, on the other hand, involves the conveyance of surface water and stream flow across or from the highway right of way. Highway culverts are used to transport water under a highway to allow water to continue to a natural water source (e.g., a river or lake). Culverts are usually considered minor structures, but they are of great importance to adequate drainage and the integrity of the highway facility. Many different inlet and outlet configurations are used on culvert barrels to reduce erosion, inhibit seepage, retain the fill, improve the aesthetics and hydraulic characteristics and make the ends structurally stable. Futhermore, in order for an efficient and economic operation of a culvert within a drainage system, culverts should be located properly and the required length for a culvert should be selected carefully. Regardless of the size or cost of the drainage feature, the most important step prior to hydraulic design is estimating the discharge (rate of flow) or volume of runoff that the drainage facility will be required to convey or control, and cross drainage design normally requires more extensive hydrologic analysis than is necessary for roadway drainage design. Having estimated the design discharge to be conveyed, the next step is the hydraulic design of a culvert that consists of an analysis of the performance of the culvert in conveying flow from one side of the roadway to the other.Ill In this thesis work, hydrologic and hydraulic considerations for culverts are mentioned together with some general features related to culverts and an alternative culvert design procedure compiled from national and international literature is proposed based on all these mentioned criteria. In addition, to illustrate the real phenomenon, certain culvert locations throughout Aydin-Denizli Highway are selected and re-designed both by hand calculation and by using three related softwares, and the results obtained are compared in the end.