The Treatability of some slowly biodegradable substances in aerobic fluidized bed reactor
Aerobik akışkan yataklı reaktörlerde yavaş parçalanan bazı maddelerin arıtılabilirliği
- Tez No: 90584
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL PALA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
VI ÖZET Son senelerde endüstriyel atıksu arıtımı kapsamında yapılan uygulamalar incelendiğinde bu alanda aerobik akışkan yataklı reaktörlerin kullanımının giderek artmakta olduğu dikkat çekicidir. Ayrıca bağlı büyüme neticesi reaktörde gelişen biyokütle ve yatak malzemesi nedeniyle sistem toksik ve şok yüklemelere karşı daha az duyarlı olmakta ve dolayısıyla çıkış suyu kalitesi bu durumdan olumsuz etkilenmemektedir. Farklı biofilm teknolojileri arasında akışkan yataklı sistemler en fazla uygulama alanı bulan sistemler olmuştur. Bu sistemler ile atıksuda bulunan organik madde ve nutrientlerin filtre malzemesi üzerinde büyüyüp gelişen biyokütle tarafından parçalanarak zararsız son ürünlere dönüştürülmesi mümkün olmaktadır. Bugüne değin olan uygulamalar incelendiğinde genellikle akışkan yatak reaktörlerin karbonlu madde ile birlikte NH4 ya da NH3 'ün (amonyum ya da amonyak) oksidasyonu gerçekleştirdiği görülmüştür. Akışkan yataklı reaktörler, konvansiyonel sistemlerden çok daha küçük olduğundan gerekli olan alan % 80 oranında daha az olur. Ayrıca aktif biomass reaktörün içinde kalır ve arıtılmış sıvıdan ayrılmasına ve geri döndürülmesine gerek yoktur, bu sebeple büyük çökeltme tanklarına ihtiyaç duyulmaz.vn Bu çalışmada yatak malzemesi olarak granül aktif karbon kullanılmıştır. Sistem sürekli ve yarı sürekli olmak üzere iki şekilde çalıştırılmıştır. Sisteme bir hava pompası ile çözünmüş oksijen temin edilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, sentetik atıksu, asetik asit ve ek besin olarak azot kaynağı amonyak, fosfor kaynağı fosforik asit kullanılarak hazırlanmıştır. Bazı önemli işletme parametrelerinin (hidrolik bekletme süresi, organik madde yükleme hızı, F/M oranı, organik yük) sistem performansı üzerine etkileri incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde karbon kaynağı olarak asetik asit kullanılarak yarı sürekli işletilen sisteme belirli periyotta şok sentetik atıksu verilmiştir. Şok sentetik atıksu asetik asit, benzen, tolüen, o-xylene ve ek besin olarak azot kaynağı amonyak, fosfor kaynağı fosforik asit kullanılarak hazırlanmıştır. Şok yüklemenin üçüncü gününde çıkış suyunda benzene, tolüen ve o-xylene konsantrasyonları 1 mg/L'nin altında olmasına karşılık çıkış suyu KOI (kimyasal oksijen ihtiyacı) konsantrasyonlarında artış ve köpük oluşumu görülmüştür. Çalışmanın üçüncü bölümünde akışkan yataklı reaktör asetik asit, benzen, tolüen ve o-xylene 'e adapte edilmiş aktif çamur kültürü ve taze GAC (granül aktif karbon) kullanılarak ikinci kez işletmeye alınmıştır. Bu hidrokarbonların giriş konsantrasyonların- daki artışın çıkış suyu KOI konsantrasyonuna etkisi incelenmiştir. Sistem sürekli olarak, düşük organik yükleme hızı ve yüksek bekletme süresinde işletilmiştir.vra Sistem işletilirken bağlı ve askıda biomass deneyi ile kimyasal oksijen ihtiyacı (KOI) deneyleri yapılmıştır. Ayrıca sistemin oksijen tüketim hızı ölçülmüştür. Literatürden ve kendi tecrübelerimizden edinilen bilgiye göre, akışkan yataklı sistemlerin şok yüklere karşı diğer biyolojik arıtma sistemlerine göre daha yüksek performansa sahip olduğu görülmüştür. Bu çalışma akışkan yataklı biyolojik arıtma sistemlerinin, yavaş olarak ayrışan bazı organik biyolojik maddelerin arıtımındaki rolünün daha iyi anlaşılmasını mümkün kılmıştır. Bu tip sistemlerin atıksu debisi salınım gösteren ve şok yüklere maruz kalan tesislerde kullanıldığında oldukça iyi sonuçlar vereceği ve diğer biyolojik arıtma sistemlerine göre üstünlük sağlayacağı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT In the last few years, the use of aerobic fluidized bed reactor (FBR) had been of great interest when consideration is given to the practices utilized in industrial wastewater treatment. As a result of the amount of biomass growth in the reactor, which is caused by attached growth and on the body of the bed material, the system has become less sensitive to shock load and to toxicity, hence effluent water quality isn't negatively affected. Fluidized bed systems are utilized in practice more often than other biofilm technologies. This type of system allows organic substances in the wastewater and nutrients to be decomposed on the filter material with attached biomass and converts them into harmless final products. Upon examination of earlier practice, an observation was model that the fluidized bed reactor caused NH3 or NH4 (ammonium or ammonia) to oxidize with the carbon included material. Since the reactor is much smaller than conventional systems, the amount of land needed is reduced by as much as 80%. A large (expensive) sedimentation tank, as used in activated-sludge process, is not needed with FBRS since th* active biomass remains within the reactor and does not have to be separated from the treated liquor and recycled.IV In this study, granule active carbon is used as a bed material. The system is operated in two ways: 1- semi-continuous, and 2- continuous. Dissolved oxygen is supplied to the system by means of an air pump. In the first stage of the study, synthetic wastewater is prepared by using acetic acid and additional feeders, such as ammonia as a nitrogen source and phosphoric acid as a phosphor source. The effects of some important operation parameters such as hydraulic retention time, COD loading rate, feed to mass ratio and organic loading removal rate on the system performance are examined. Treatment efficiency has been decreased while COD loading rate has increased. In the second stage of the study, which is operated semi- continuously by feeding acetic acid, shock synthetic wastewater is introduced at a given interval. Shock synthetic wastewater is prepared by using acetic acid, benzene, toluene and o-xylene with additional feeders such as ammonia as a nitrogen source and phosphoric acid as phosphor source. Although benzene, toluene, and o-xylene concentrations in the samples which are taken from effluent water at certain intervals were under 1 mg/L, foam formation and an excessive increase of effluent COD concentrations are observed on the fourth day of the shock loading. In the third stage of the study, active sludge culture adapted to acetic acid, benzene, toluene and o-xylene is used as inoculum in FBR which includes fresh GAC. The influent concentrations increase of these hydrocarbons on the effluent water COD concentrations effect is observed. The system is operated continuously in lower COD loading rate and higher hydraulic retention time.COD experiments, suspended solids, and attached biomass experiments are done during system operation. Also oxygen consumption rate in the reactor is measured. According to the data obtained from the literature and the tests perfomined in our laboratories, fluidized bed systems have higher performance in comparison to the other biological treatment systems. This study provided both a new approach to the biological treatment systems utilizing fluidized bed and allowed a better understanding of those systems. These systems will give fairly high results when they are used in the industrial plants exposed to shock loads and when the advantages in comparison to the other biological treatment plants are ascertained.