Muhammed b. Fethullâh b. Mahmûd el-Mevsılî ed-Dârendevî'nin Cevheru'l-vesîm şerhu'd-dürri'l-yetîm adlı eserinin usûl ve muhteva açısından değerlendirilmesi ve metin neşri
Muhammad b. Fath Allāh b. Mahmood al-Mawsilī ad-Dārandawī's Jawhar al-wasīm sharh al-durr al-yatīm: Study of its methodology, content and critical edition
  1. Tez No: 905865
  2. Yazar: MUHAMMED YUSUF DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KERİM ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada Osmanlı'nın çok yönlü âlimlerinden İmam Birgivî'nin tecvid ilmiyle ilgili kısa ve öz ama bir o kadar da değerli eseri ed-Dürrü'l-yetîm'e Muhammed Dârendevî tarafından yazılmış olan Cevheru'l-vesîm şerhu'd-dürri'l-yetîm isimli yazma eser olan şerh incelenmiştir. Musullu büyük âlim ve edip Fethullah Mevsılî'nin oğlu olan Dârendevî, Malatya'nın Darende ilçesinde doğmuş ve Antep, Kilis, Halep gibi pek çok şehre ilmî seyahatlar yapmış, döneminin bürokratik şahıslarıyla da kuvvetli ilişkiler kurmuştur. Çalışma Dârendevî'nin hayatını, ilmi kişiliğini, eseri yazma amacını ve bu metnin neşrini içermektedir. Önünüzdeki bu çalışmada ed-Dürrü'l-yetîm üzerine yapılmış olan Cevheru'l-vesîm şerhu'd-dürri'l-yetîm isimli şerh tanıtılarak, eserin içeriği metin analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Giriş bölümünde çalışmanın konusu, amacı, kapsamı, içeriği, yöntemi ve kaynakları açıklanmış; birinci bölümde Birgivî ve Dârendevî'nin hayatları ve ilmî yönleri incelenmiştir. İkinci bölümde eserin Muhammed Dârendevî'ye aidiyeti ile usûl ve muhteva açısından analizi yapılmış, üçüncü ve son bölümde ise metnin Arapça olan neşrine yer verilmiştir. Çalışma esere dair genel değerlendirilmelerin yapıldığı sonuç kısmıyla son bulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the manuscript commentary titled Jawhar al-wasīm sharh al-durr al-yatīm, written by Muhammad Darendewī, on Imam Birgiwī's concise yet valuable work on the science of tajweed, al-Durr al-yatīm. Darendewī, son of the distinguished scholar and poet Fath Allah Mawṣilī of Mosul, was born in the district of Darende in Malatya and embarked on scholarly journeys to cities such as Antep, Kilis, and Aleppo, establishing strong ties with notable figures of his time. The study includes an exploration of Darendewī's life, scholarly character, purpose in writing this work, and the publication of this text. In this work before you, Jawhar al-wasīm sharh al-durr al-yatīm is introduced, and the content of the commentary is analyzed using a text analysis approach. The introduction provides an overview of the study's subject, purpose, scope, content, methodology, and sources. The first chapter examines the lives and scholarly backgrounds of Birgiwī and Darendewī. The second chapter presents an analysis of the work in terms of its authorship by Muhammad Darendewī, as well as its structure and content. The third and final chapter contains the Arabic publication of the text. The study concludes with a final section offering general assessments related to the work.