Şirketler topluluğunda pay sahipliği haklarının donması ve sonuçları
Freezing of shareholding rights in corporate group and its consequences
  1. Tez No: 905867
  2. Yazar: NERGİS MEVLÜBE ÇUBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Şirketler topluluğu şirketlerin ekonomik, hukuki ve yapısal nedenlerle bir araya gelerek oluşturdukları topluluktur. Bu topluluk, hâkim şirkete yahut hâkim teşebbüse doğrudan veya dolaylı olarak bağlı bulunan şirketlerden oluşmaktadır. Şirketler topluluğunda bazı hallerde pay sahipliği haklarının donacağına ilişkin kanuni düzenlemeler getirilmiştir. Bu düzenlemelerin amacı topluluktaki diğer ortakların, azınlık ve alacaklıların menfaatlerinin korunması ile şirketin sermaye yapısının ve genel kurul ile yönetim kurulu arasındaki yetki paylaşımının zedelenmemesidir. Çalışmada öncelikle şirketler topluluğun unsurları, özellikle hâkim teşebbüsün bulunduğu topluluğun oluşma şartları, hakimiyetin tesis edilme yöntemleri, donma kavramının tanımı ve yoksunluktan farkları kavramsal bir bakış açısı ile sunulmuştur. Şirketler topluluğunda pay sahipliği haklarının donduğu haller ise hukuki düzenlemeler ve öğretideki görüşlere yer verilerek tespit edilmiştir. Bu tespitin akabinde donmanın kapsamı ve pay sahipliği haklarına etkisi, hakkın donmasından etkilenecek kişiler, donma yaptırımının başlangıç anı ve sona ermesi incelenmiştir. Donan pay sahipliği haklarının genel kurul toplantı ve karar nisaplarına etkisi değerlendirilmiş, donmaya rağmen genel kurula katılan ve oy kullanan pay sahiplerinin genel kurul kararının alınmasına etki etmesi halinde alınan kararın akıbeti ise öğretide tartışılan yokluk, iptal edilebilirlik ve butlan yaptırımı üzerinden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
A corporate group is a group of companies that come together for various economic, legal and structural reasons. This group consists of companies that are directly or indirectly affiliated with the dominant company or the dominant undertaking. In some cases, legal regulations have been introduced in the group of companies regarding the freezing of shareholding rights. The purpose of these regulations is to protect the interests of other partners, minorities and creditors in the group and to prevent the company's capital structure and the division of authority between the general assembly and the board of directors from being damaged. In the study, first of all, the elements of the group of companies, especially the conditions for the formation of the group in which the dominant undertaking is located, the methods of establishing dominance, the definition of the concept of freezing and its differences from deprivation are presented from a conceptual perspective. The cases in which shareholding rights are frozen in the group of companies are determined by including legal regulations and opinions in the doctrine. Following this determination, the scope of the freezing and its effect on shareholding rights, the persons to be affected by the freezing of rights, the starting point and termination of the freezing sanction are examined. The impact of frozen shareholding rights on the general assembly meeting and decision quorums was evaluated, and if the shareholders who attended and voted in the general assembly despite the freeze affected the general assembly decision, the outcome of the decision was examined based on the sanctions of absence, cancellation and nullity included in the doctrine.