Bağımsızlık sonrası dönemde Özbekistan medyası
Uzbekistan media in the post-independence period
  1. Tez No: 905886
  2. Yazar: NARGIZA HAMIDOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RENGİM SİNE NAZLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu yüksek lisans tezi, Özbekistan'da bağımsızlık sonrası medya sektöründeki evrimi incelemek ve bu dönüşüm sürecini Özbekistan TV kanalı örneği üzerinden ele alarak aydınlatmayı amaçlamaktadır. Özbekistan'da kitle iletişim araçlarının özellikle televizyonun tarihçesi, bağımsızlık sonrası gelişim süreci ile birlikte ele alınmıştır. 1991 yılında bağımsızlığını kazanan Özbekistan'da medya sektörü, uluslararası etkilerin de etkisiyle hızla büyümüş, devlete ait televizyon kanallarına ek olarak özel TV kanallarının kurulmasına olanak tanımıştır. Ayrıca, bağımsızlık sonrasında Özbekistan Anayasası, medya ve kitle iletişim araçlarının görevleri, sorumlulukları ve haklarını tanımlayan yeni yasaları getirerek özgür bir medya sektörünün oluşmasına katkı sağlamıştır. Bu çalışma, Özbekistan'da ilk televizyon kanallarından biri olan Özbekistan TV kanalını örneklemekte ve bu kanalın tarihçesini incelemektedir. Kitle iletişim araçları, bir ülkenin yüzü ve kimliği olarak kabul edilir ve özellikle televizyon, bir ülkenin uluslararası arenada tanıtılmasında kritik bir rol oynar. Bu araştırma, Özbekistan medya tarihi ansiklopedisi, yazarların ve gazetecilerin kitaplarından elde edilen bilgiler, internet taramaları ve gazetecilerle yapılan mülakatlar temelinde yürütülmüştür. Çalışma içeriğinde konuyu daha kapsamlı bir şekilde araştırmak amacıyla Özbekistan'da mevcut devlet dişi ve devlete ait televizyon kanallarında görev alan gazeteciler ile mülakat yapılmıştır. Yapılan mülakat sonucunda Özbekistan medya sektöründe mevcut sorunlar ve ulaşılan başarılarla ilgili birkaç veriler elde edilmiştir. Özbekistan TV kanalının tarihsel gelişimine dair elde edilen veriler, çalışmanın sonuçlarında incelenmiş ve bu süreçte karşılaşılan zorluklar ile elde edilen başarılar tartışılmıştır. Bu tez, Özbekistan'ın medya sektöründeki değişimlerin anlaşılmasına ve bu dönüşümlerin daha geniş bir bağlamda değerlendirilmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis aims to examine the evolution of the media sector in Uzbekistan after independence and to illuminate this transformation process through the example of Uzbekistan TV channel. The history of mass media in Uzbekistan, especially television, is discussed together with the post-independence development process. In 1991, the media sector in Uzbekistan, which gained its independence in 1991, grew rapidly under the influence of international influences, enabling the establishment of private TV channels in addition to state-owned TV channels. In addition, after independence, the Constitution of Uzbekistan introduced new laws defining the duties, responsibilities and rights of the media and mass media, contributing to the formation of a free media sector. This study analyses the history of Uzbekistan TV channel, one of the first television channels in Uzbekistan. Mass media is considered the face and identity of a country, and television in particular plays a critical role in promoting a country in the international arena. This research is based on the encyclopaedia of the history of media in Uzbekistan, information from books by authors and journalists, internet searches and interviews with journalists. Interviews were conducted with journalists working for existing private and state-owned television channels in Uzbekistan in order to conduct a more comprehensive investigation on the issue. As a result of the interviews, some data on the current problems and achievements in the media sector of Uzbekistan were obtained. The data on the historical development of the TV channel of Uzbekistan are analysed in the results of the study, and the difficulties encountered and achievements achieved in this process are discussed. This thesis contributes to the understanding of the changes in Uzbekistan's media sector and the evaluation of these transformations in a broader context.