Turkey in the post-cold war era: Relations with Turkic republics
Soğuk savaş sonrası dönemde Türkiye: Türk Cumhuriyetlerle ilişkiler
- Tez No: 94997
- Danışmanlar: DR. PAUL WİLLİAMS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Soğuk Savaş Sonrası Dönemde Türkiye: Türki Cumhuriyetlerle İlişkiler Selami Erbaş Danışman: Dr. Paul Williams Sovyetler Birliği'nin dağılması ve Güney Kafkasya ile Orta Asya'da yeni bağımsızlığını kazanan Türki Cumhuriyetlerin ortaya çıkması Türkiye'ye Soğuk Savaş sonrası dönemin yeni oluşan uluslararası sisteminde rolünü ve kimliğini tammlaması açısından hem önemli imkanlar hem de ciddi tehlikeler sunmuştur. 1990' lann başında beş Türki Cumhuriyet, yani Azerbeycan, Kazakistan, Kırgizistan, Türkmenistan ve Özbekistan, eski Sovyetler Birliği'nden bağımsızlıklarını kazanınca Türkiye'de 21. yüzyılın Türk dünyasının yüzyılı olacağına ilişkin büyük bir heyecan ve iyimserlik mevcuttu. Ancak, sözkonusu cumhuriyetlerin bağımsızlık ilanlarım takiben geçen yıllar sonunda bu heyecan yerini kültürel ve etnik birlikten ziyade ulusal çıkarların her iki tarafta da dış politika kararlarını belirlediği yönündeki gerçekçi anlayışa bırakmıştır. İşte bu tez, Türkiye'nin Türki Cumhuriyetlerle bağımsızlıklarının ilk 9 yılı süresince sürdürdüğü ilişkilerin değişik yönlerini analiz ederek, Türkiye'nin bölgeyle olan büyük tarihsel ve kültürel bağlarına rağmen niçin beklentilerini gerçekleştiremediğini açıklamaya çalışmakta ve Soğuk Savaş sonrası dönemde Türk dış politikasının temel yöneliminde ve stilinde herhangi bir değişiklik olup olmadığını incelemektedir. iv
Özet (Çeviri)
ABSRACT Turkey in the Post-Cold War Era: Relations with Turkic Republics Selami Erbaş Supervisor: Dr. Paul Williams The disintegration of the Soviet Union and the emergence of newly independent Turkic states in Caucasus and Central Asia presented both important opportunities and serious challenges for Turkey in terms of defining its role and identity in the emerging international system of the post-Cold War era. At the beginning of 1990s, when five Turkic republics, namely Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Turkmenistan and Uzbekistan, gained their independence from the former Soviet Union, there was a great euphoria and optimism in Turkey that 21st century would be the century of the Turkic world. However, after several years have passed since the independence declarations of the republics, this enthusiasm has had to be replaced with a realistic understanding that national self-interests rather than cultural and ethnic solidarity determine foreign policy decisions on both sides. By analysing different aspects of Turkey's relations with the Turkic republics during the first decade of latter' s independence, this thesis tries to explain why Turkey has not been able to fully realize its expectations despite its great historical and cultural ties with the region and at the same time looks for whether there have been any changes in the basic orientation and the style of Turkish foreign policy during the post-Cold War era. m