Sosyal ağların kullanım amaçlarının sosyal medya kullanımı bağımlılığına etkisi
The effect of use of social networks on social media use addiction
- Tez No: 906049
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGAY KARANFİLLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
20. yüzyılın sonlarında bilgisayar teknolojisinin ve internetin gelişmesi, iletişim kurma biçimimizi değişmiştir. İletişimin ana ortamı olan sosyal medya da hayatımız için önemli bir yer edinmiştir, hatta bağımlılık durumu dahi oluşturabilmiştir. Sosyal medya kullanımı bağımlılığı, internet ortamında yer alan sosyal ağlar ve diğer platformların fazla kullanımı sonucu oluşan psikolojik bir durumdur. Sosyal ağlar genellikle bağlantı kurmak, haberleşmek, eğlenmek, bilgi sahibi olmak gibi amaçlarla kullanılırken, dijital okuryazarlık ise internet ortamındaki bilgi ve içeriklere anlamlı şekilde erişme ve yorum yapabilme becerisidir. Bu araştırma, sosyal medya kullanımı bağımlılığının nedenlerini, belirtilerini, sosyal ağların ve dijital okuryazarlığın rolünü ve bağımlılığın negatif etkilerini incelemektedir. Araştırmada Dijital Okuryazarlık Ölçeği, Sosyal Ağların Kullanım Amaçları Ölçeği, Sosyal Medya Kullanım Amaçları Ölçeği kullanılıp SPSS programı kullanılarak değerlendirilmiş ve sonuçları yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The development of computer technology and the Internet in the late 20th century has changed how we communicate. Social media, the primary medium of communication, has also gained an important place in our lives and has even created a situation of addiction. Social media use addiction is a psychological condition resulting from excessive use of social networks and other platforms on the Internet. While social networks are generally used for purposes such as connecting, communicating, having fun, and having information, digital literacy is the ability to meaningfully access and comment on information and content on the Internet. This research examines the causes and symptoms of social media use addiction, the role of social networks and digital literacy, and the adverse effects of addiction. The Digital Literacy Scale, Usage Purposes of Social Networks Scale, and Social Media Usage Objectives Scale were evaluated using the SPSS program, and the results were interpreted.