Lise öğrencilerinin akıllı telefon bağımlılıkları ile sosyal ağ kullanım amaçları arasındaki ilişki
The relationship between smartphone addiction and the purpose of the use of social network in high school students
- Tez No: 569423
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEMSEDDİN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın amacı, lise öğrencilerinin akıllı telefon bağımlılık durumları ile sosyal ağların kullanım amaçlarını çeşitli değişkenler açısından incelemek ve akıllı telefon bağımlılığı ile sosyal ağların kullanım amaçları arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırmanın evrenini, Konya İli merkez ilçelerinde 2018-2019 eğitim öğretim yılında özel ve resmi liselerde öğrenim gören öğrencilerden oluşmaktadır. Evrende bulunan 9 lise türünden 1489 geçerli anket formu toplanmıştır. Araştırma sonucunda lise öğrencilerinin akıllı telefon bağımlılıklarının orta düzeyde olduğu bulunmuştur. Lisede öğrenim gören kız öğrencilerin akıllı telefon bağımlılık düzeylerinin erkek öğrencilerden daha yüksek olduğu bulunmuştur. Öğrencilerin sosyal ağların kullanım amaçları ölçeğinin alt boyutlarından aldıkları puanlar incelendiğinde, sosyal ağları en çok“Araştırma”ve“İletişim Kurma”amacıyla kullandıkları görülmüştür. Akıllı telefon bağımlılığı ile sosyal ağların kullanım amaçlarından“İşbirliği”,“İletişim Başlatma”,“İletişim Kurma”,“İletişim Sürdürme”,“İçerik Paylaşma”ve“Eğlence”alt boyutları arasında pozitif yönde ve düşük düzeyde anlamlı ilişki gösterdikleri bulunmuş,“Araştırma”alt boyutu ile anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the smart phone addiction status of high school students and the intended use of social networks in terms of various variables, and to determine the relationship between smart phone addiction and social network usage purposes. The population of the study consists of students studying at private and public high schools in the central districts of Konya province in the academic year of 2018-2019. 1489 valid survey forms were collected from 9 high school types in the universe. As a result of the research, it was found that the smart phone addiction of high school students was at a moderate level. It was found that the smart phone addiction levels of female students studying in high schools were higher than that of male students. When the scores students obtained from the sub-dimensions of social networks' intended use scale were examined, it was seen that they mostly used social networks for“Research”and“Communicating”. It was found that there was a positive and low-level relationship between smart phone addiction and the“Collaboration”,“Initiation of Communication”,“Establishing Communication”,“Maintaining Communication”,“Content Sharing”and“Entertainment”sub-dimensions of the intended use of social networks, but there was no significant relationship with the sub-dimension of“Research”.