PROP sensitivity as a correlate of sexual orientation in males
Erkeklerde cinsel yönelimin bağıntısı olarak PROP duyarlılığı
- Tez No: 906064
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ WOJCIECH DRAGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Psikoloji, Genetics, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Warsaw
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmanın amacı erkeklerde - özellikle de eşcinsel yönelimin doğum öncesi maruz kalınan testosteronun düşük seviyeleri kaynaklı olması durumunda - PROP duyarlılığı ile cinsel yönelim arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu çalışmaya göre, cinsel erkekler arasında gözlemlenen süper tadımcı sayısı, heteroseksüel erkekler arasındaki süper tadımcı sayısından önemli ölçüde daha yüksektir. İkincisi, PROP duyarlılığı eşcinsel erkeklerde heteroseksüel erkeklere göre daha yüksektir ve duyarlılıktaki bu farklılık kısmen CGN ile açıklanmaktadır. Son olarak yaş ve sigara içme alışkanlıkları cinsel yönelime bağlı olarak PROP duyarlılığı ile örtüşmemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study was to examine the association between PROP sensitivity and sexual orientation in males - especially when homosexual orientation is governed by the lower levels of prenatally exposed testosterone. The observed number of super-tasters among homosexual males are significantly higher than the amount of super-tasters among heterosexual males. Secondly, PROP sensitivity is higher among homosexual males than heterosexual males, and this variation in sensitivity is partially explained by CGN. Lastly, age and smoking habits do not covary with PROP sensitivity depending on orientation.