Sol ventrikül sistolik kalp yetersizliğinin tanısı ve değerlendirilmesinde serum fetuin-a düzeyinin yeri
The importance of serum fetuin-a levels for the detection and evaluation of the left ventricular systolic heart failure
- Tez No: 319179
- Danışmanlar: PROF. DR. N. SÜMEYYE GÜLLÜLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kalp yetersizliği, miyokardın sistolik ve/veya diyastolik fonksiyonlarında bozulma ve nörohormonal aktivite artışı ile karakterize klinik bir sendromdur. Etkin tedavisi yapılmazsa ilerleyici olup kardiyovasküler hastalıkların başlıca morbidite ve mortalite nedenini oluşturmaktadır. Son yıllarda koroner arter hastalığı, diyabetes mellitus, kronik renal yetersizlik ve obezite gibi kardiyovasküler komplikasyonlara neden olabilecek hastalıkların etiyolojisinde karaciğerden salınan negatif akut faz reaktanı ve sistemik kalsifikasyon inhibitörü olan fetuin-A'nın (?2-Heremans Schmid glikoprotein) etkisinin olduğu saptanmıştır. Fetuin-A'dan yoksun fare kalplerinde yapılan bir çalışmada kardiyak fibrozis ve kalsifikasyonun arttığı, kalpte diyastolik ve sistolik fonksiyonların bozulmasına neden olduğu saptanmıştı. Çalışmamızda sol ventrikül sistolik kalp yetersizliğinin tanısı ve değerlendirmesinde serum fetuin-A düzeyinin önemini saptamak ve serum pro-BNP düzeyi ile karşılaştırmak amaçlanmıştır.Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı'na Temmuz 2011 ile Ocak 2012 tarihleri arasında kalp yetersizliği tanısı ile başvuran 66 hasta kalp yetersizliği grubunu ve kalp yetersizliği tanısı olmayan 31 olgu kontrol grubunu oluşturdu. Biyokimyasal tetkikler için aydınlatılmış onam alındıktan sonra kontrol ve kalp yetersizliği hastalarından venöz kan örnekleri alındı ve hemogram, üre, kreatinin, sodyum (Na), Lipid profili [total kolesterol, yüksek ve düşük dansiteli lipoprotein kolesterol (HDL-K, LDL-K), trigliserid], açlık kan şekeri, CRP, proBNP ve fetuin-A çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Heart failure is a clinical syndrome characterized by the increased neurohormonal activity and systolic and/or diastolic dysfunction of the myocardium and without effective treatment, it is progressive and constitutes the major cause of morbidity and mortality of the cardiovascular diseases. In recent years, the effect of the fetuin-A (?2-Heremans Schmid glycoprotein) ,a negative acute phase reactant released by the liver, was found to be the etiology of diseases that can cause cardiovascular complications, such as coronary artery disease, obesity and diabetes mellitus. In a study of the hearts of mice lacking fetuin-A, it was noted that cardiac fibrosis and calcification was increased, diastolic and systolic functions of the heart was deteriorated. In our study, it was aimed to evaluate the importance of serum fetuin-A levels in the diagnosis and assessment of left ventricular systolic heart failure and to compare with the level of serum pro-BNP.We enrolled 66 patients with a diagnosis of heart failure and 31 patients without a diagnosis of heart failure forming a control group who admitted to the Department of Cardiology at Uludag University Medical Faculty, Bursa, between July 2011 to January 2012. After informed consent for biochemical examinations had been obtained, venous blood samples were collected from the controls and the patients with chronic heart failure. In seperated sera; hemogram, urea, creatinine, sodium (Na), lipid profile [total cholesterol, high and low density lipoprotein cholesterol (HDL-C, LDL-C), triglycerides], fasting blood glucose, CRP, pro-BNP and fetuin-A were studied.