Genleştirilmiş perlitin Kırşehir bölgesi atık mermer tozu tabanlı hafif betona etkisi
Effect of expanded perlite at lightweight concrete with based waste marble powder Kırşehir region
- Tez No: 906073
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Zaman içerisinde endüstride yaşanan gelişmeler beraberinde atık sorununu da getirmiştir. Atıklar sadece doğayı kirletmekle kalmayıp insan sağlığını da olumsuz yönde etkilemiştir. Atıkların bertarafı gerek maddi gerekse sağlık açısından çözülmesi zorunlu bir probleme dönüşmüştür. Atıkların depolama yönteminden çok geri dönüşüm şeklinde değerlendirilmesi sürdürülebilirlik açısından da oldukça önem arz etmektedir. Bu çalışmada endüstriyel atıklardan olan atık mermer tozu tabanlı hafif betona genleştirilmiş perlitin yapmış olduğu etkilerin araştırılması hedeflenmiştir. Bu bağlamda birim hacim ağırlığı düşük termal özelliği iyileştirilmiş hafif beton üretimi amaçlanmıştır. Çalışma, numunelerin temini, referans numunesinin üretimi, katkılı hafif beton üretimi ve numunelere belirlenen deneylerin uygulanması olmak üzere 4 aşamada gerçekleşmiştir. Üretilen hafif beton numunelerinin genleştirilmiş perlit:atık mermer tozu %'lik oranları 0:100, 5:95, 10:90, 20:80, 40:60 şeklinde belirlenmiştir. Üretilen numunelere, birim hacim ağırlık, porozite, su emme (ağırlıkça), ısı iletim katsayısı tayini, özgül ısı kapasitesi, basınç dayanımı ve yarmada çekme dayanımı deneyleri uygulanmıştır. Çalışmada sonuç olarak, birim hacim ağırlığı düşük, ısı iletim katsayısı iyileştirilmiş hafif beton numuneleri üretilebileceği görülmüştür. Ayrıca atık mermer tozunun hafif beton üretiminde kullanımı atık bertarafı ve geri dönüşüm bağlamında iyi bir çözüm yolu olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Developments in the industry over time have brought with them the problem of waste. Waste not only pollutes nature but also has a negative impact on human health. Disposal of waste has become a problem that must be solved both financially and in terms of health. It is also very important in terms of sustainability to evaluate waste in the form of recycling rather than storage. In this study, it is targeted to investigate the effects of expanded perlite on lightweight concrete based on waste marble dust, which is an industrial waste. In this context, the aim was to produce lightweight concrete with low unit weight and improved thermal properties. The study was carried out in 4 stages: supply of samples, production of reference sample, production of lightweight concrete with additives and application of the determined tests to the samples. The expanded perlite: waste marble dust percentage ratios of the produced lightweight concrete samples were determined as 0:100, 5:95, 10:90, 20:80, 40:60. Unit weight, porosity, water absorption (by weight), heat transfer coefficient determination, specific heat capacity, compressive strength and splitting tensile strength tests were applied to the produced samples. As a result of the study, it was seen that lightweight concrete samples with low unit weight and improved heat transfer coefficient could be produced. It was also concluded that the use of waste marble dust in lightweight concrete production is a good solution in the context of waste disposal and recycling.