Neoadjuvan kemoradyoterapi sonrası opere olan rektum kanserli hastalarda karşılaşılan anastomoz kaçaklarında endoluminal vakum tedavisinin etkinliği
Effectiveness of endoluminal vacuum therapy on anastomotic leaks encountered in patients with rectum cancer who have been operated after neoadjuvant chemoradiotherapy
- Tez No: 906084
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Rektum kanserli hastaların, neoadjuvan tedavi sonrası korkulan komplikasyonlarından biri de anastomoz kaçağıdır. Bu çalışmada neoadjuvan tedavi sonrası lowanterior rezeksiyon ve saptırıcı ileostomi ameliyatı sonrası anastomoz kaçağı gelişen hastalarda minimal invaziv bir tedavi yöntemi olan endolüminal vakum tedavisi ile relaparatomiyi önleyerek hastaların mortalite ve morbidite oranlarının azaltılması, hastanede yatış süresinin azaltılması ve sonrasında saptırıcı ileostominin kapatılmasındaki başarı oranı araştırılmaya çalışılmıştır. Yöntemler: Çalışmamızda S.B.Ü. Kartal lütfiKırdarŞehir Hastahanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde Mart 2014-Mart 2024 tarihleriarasında rektum kanser nedeniyle neoadjuvan tedavi aldıktan sonra lowanterior rezeksiyon ve saptırıcı ileostomi ameliyatı olan 18 yaşından büyük, kolonoskopiyle rektum karsinomuhistopatolojik olarak kanıtlanmış, neoadjuvan tedavi alan, sfinkter koruyucu cerrahi yapılan 25 hasta retrospektif olarak incelenmiştir . Bulgular: 25 hasta retrospektif olarak tarandı. EVT sonrası hastahanede yatış ortalama 14.16 gün olup ameliyat sonrası EVT başlanma süresi ortalama 16.16 gündür.Anastomoz kaçağı sonrasında uygulanan ortalama EVT sayısı 7.28'dir. EVT uygulanan hastaların %52'sinde ileostomi başarılı bir şekilde kapatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Title:One of the feared complications of rectal cancer patients after neoadjuvant treatment is anastomotic leakage. In this study, we tried to investigate the success rate of reducing the mortality and morbidity rates of patients by preventing relaparotomy with endoluminal vacuum therapy, which is a minimally invasive treatment method, reducing the duration of hospital stay, and subsequently closing the diverting ileostomy, in patients who developed anastomotic leakage after low anterior resection and diverting ileostomy surgery after neoadjuvant treatment. Objective: In our study, S.B.U. Patients over the age of 18 who had low anterior resection and diverting ileostomy surgery after receiving neoadjuvant treatment for rectal cancer at Kartal LütfiKırdar City Hospital General Surgery Clinic between March 2014 and March 2024, who had rectal carcinoma histopathologically proven by colonoscopy, who received neoadjuvant treatment, who underwent sphincter-preserving surgery. 25 patients were studied retrospectively Methods: 25 patients were screened retrospectively. The average hospital stay after EVT is 14.16 days, and the average time to start EVT after surgery is 16.16 days. The average number of EVTs applied after anastomotic leak is 7.28. The ileostomy was successfully closed in 52% of patients who underwent EVT.