Determination of the most suitable region where mechanical and chemical applications can be applied in polyester melt spinning yarn production
Polyester eriyikten çekim iplik üretiminde mekanik ve kimyasal aplikasyonların uygulanabileceği en uygun bölgenin belirlenmesi
- Tez No: 906131
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM GÜNEŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Polyester (PET), PTA ve MEG'nin reaksiyonundan cips, filament veya elyaf olarak üretilir. Eriyikten eğirme; cipslerin kurutmadan sonra eritilmesi, filamentlerin soğutulması , çekilmesi ve ardından bobine sarılması işlemidir. Eriyikten eğirme işlemi sırasında amorf yapının kristal yapıya dönüşmesine kristalleşme denir. Polyester eriyikten eğirme işleminde fiziksel ve mekanik özellikleri belirleyen, polimerlerin zincir yapısı düzenidir. Bu dizilim, amorf ve kristalin bölgeler oluşturarak Tg ve Tm'yi belirler. Kristalitlerin miktarını veya boyutunu belirleyen parametreler vardır. Filament üretimi sırasında çekim, sıcaklık, soğutma hızı ,soğutma miktarı ve sarma hızı gibi parametrelere müdahale edilebilir. Bu çalışmada, IV değeri 0.640-0.655 polyester cipsinden 480 denye 144 filament katkı maddesi içermeyen, renksiz ve dairesel kesitli POY üretilerek numunelerimiz elde edildi. Tüm parametreler sabitken, yalnızca yağlama-spinneret mesafesinin değiştirildiği sekiz örnek alındı. Bu filament üretiminde, filamentlerin amorf yapı miktarına bağlı olarak hangi sıcaklık değerinde veya spinneretten hangi uzaklıkta daha fazla yağ emeceği incelendi. . Yağlama ünitesinden ,spinneret'ten 800 mm ile 1150 mm mesafelerde yağ emilimi sağlandı. Yağ ,uzama, mukavemet ve DSC analizi, tüm noktalardan numune alınarak gerçekleştirildi. Tüm noktalardan numune alınarak yağ analizi, DSC analizi, uzama ve mukavemet test sonuçları oluşturulan grafiklerle yorumlanarak camlaşma sıcaklığına en yakın mesafe araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Polyester (PET) is produced as chips, filament or fiber from the reaction of PTA and MEG. Melt spinning is the process of melting chips, cooling and drawing filaments after the drying process and then winding them on the bobbin. During the melt spinning process the transformation of the amorphous structure into a crystalline structure is called crystallization. It is the chain structure arrangement of polymers that determines the physical and mechanical properties in the polyester melt spinning process. This sequence determines Tg and Tm by creating amorphous and crystalline regions. There are parameters such as drawing, temperature, cooling rate and amount, and winding speed that determine the amount or size of crystallites. In this study, our samples were obtained by producing 480 denier 144 filament additive-free and colorless circular cross-section POY from IV 0.640-0.655 polyester chips. While all parameters were constant, eight samples were taken in which only the lubrication-spinneret distance was changed. In this filament production, it was examined at which temperature value or at which distance from the spinneret the filaments would absorb more oil, depending on the amount of amorphous structure. Oil absorption was provided to each sample from the lubrication unit at distances from 800mm to 1150 mm from the spinneret. Oil analysis, DSC analysis, elongation and strength tests were performed by taking samples from all points. The analysis and test results were interpreted with the graphs created, and the closest distance to the glass temperature was determined.