Sırp Cumhuriyeti'nde Milorad Dodik'in karar verme davranışında banal milliyetçilik etkisi: Poliheuristik bir analiz
The effects of banal nationalism on the decision making behaviour of Milorad Dodik in Republica Srpska: A poliheuristic analysis
- Tez No: 906130
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT NECİP ARMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Güvenlik Çalışmaları Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Balkan coğrafyası çeşitli siyasi, etnik, dini ve kültürel motifleri nedeniyle tarihin her döneminde hem ilgi odağı hem de çalkantılı bir bölge olmuştur. Öyle ki dünya savaşlarının fitili bile Balkanlar'da ateşlenmiştir. Balkanlar bu nedenle çeşitli açılardan incelenmiş ve birçok akademik çalışmaya konu olmuştur. Bir Batı Balkan ülkesi olan Bosna Hersek ise üç etnik ve dini unsuru bir arada yaşatan; kendine özgü devlet yapısı ve yönetim biçimiyle sui generis bir ülkedir. Bosna Savaşı'ndan sonra imzalanan kısaca Dayton Antlaşması olarak bilinen antlaşma ile Bosna Hersek'te savaş sona ermiş ve bu antlaşma ülkenin etnik temelli bölünmüşlüğünü meşrulaştırarak ülkenin hem siyasi ve idari yapısını belirlemiş hem de ülkenin anayasasını oluşturmuştur. Antlaşmaya göre iki entite ve bir özerk bölgeden oluşan Bosna Hersek'te Sırpların yoğunlukta yaşadığı Sırp Cumhuriyeti ülke topraklarının %49'una sahiptir. Ülke Üçlü Başkanlık Konseyi ile yönetilmektedir ve konsey 24 aylık süreyle yönetime gelmektedir ve konseyde her milletten bir temsilci bulunmaktadır. Konsey başkanlığı ise sekiz ayda bir değişmektedir. Üçlü Başkanlık Konseyi'nin Sırp üyesi ve Bağımsız Sosyal Demokratlar İttifakı'nın başkanı Milorad Dodik ise konsey başkanı olduğu dönemlerde hem ülke içinde krizlere yol açarak ülkenin entegrasyonunu zorlaştırmakta hem de uluslararası tepkilere yol açmaktadır. Milorad Dodik'in siyasetini ve aldığı kararları bir ideolojik zemine oturtmak için kullanmış olduğu milliyetçi retoriği incelemek faydalı olacaktır. Dodik sürekli olarak Bosna Hersek devletini zayıf gören ve Sırp Cumhuriyeti'nin Bosna Hersek'ten ayrılarak bağımsız bir devlet olması gerektiğini açıkça ifade eden söylemlerde bulunmaktadır. Dodik'in söylemlerinde milliyetçiliğin izlerini sürebilmek çok mümkündür fakat Dodik'in milliyetçiliğinin çeşitli milliyetçilik yaklaşımlarından hangisine daha uygun olduğunu açıklayabilmek adına milliyetçilik yaklaşımlarının kuramsal bir çerçevesi çizilmiştir. Bu tez çalışmasında Dodik'in karar alma süreçleri banal milliyetçilik temelinde analiz edilmiştir. Dodik'in söylem ve demeçlerinden yola çıkarak Sırp Cumhuriyeti lideri Milorad Dodik'in karar verme süreçlerini ideolojik temeller üzerinden analiz edilmiştir. İlk bölümde, farklı milliyetçilik teorilerini inceleyerek Dodik'in politikalarının banal milliyetçilik ile ilişkili olduğu iddia edilmiştir. İkinci bölümde, Yugoslavya'nın dağılması ve Bosna-Hersek'in kurulması sürecinde Dodik'in siyasi sahneye çıkışını ve krizleri ele alınmıştır. Özellikle, 9 Ocak Sırp Cumhuriyeti Günü üzerinde durarak bu günü, bir dış politika karar alma modeli olan Poliheuristik Karar Alma Modeli bağlamında analizi yapılmıştır. Bu model, Dodik'in karar verme sürecinde milliyetçi söylemlerini nasıl kullandığını ve farklı alternatifleri değerlendirirken banal milliyetçiliğin etkisini ortaya koyuyor. Ayrıca, sıklık analizi yöntemiyle Dodik'in söylemlerindeki tekrarları inceleyip en çok vurgulanan milliyetçi kelimeler üzerinden sonuçlar ortaya koyulmuştur. Sonuç olarak, Dodik'in kararlarının banal milliyetçi semboller üzerinden şekillendiğini ve bu sembollerin siyasi krizlerdeki rolünü tartışılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Banal Milliyetçilik, Bosna Hersek, Milorad Dodik, Poliheuristik Karar Verme Modeli, Sırp Cumhuriyeti.
Özet (Çeviri)
Balkan geography has been both a centre of interest and a turbulent region in every period of history due to its various political, ethnic, religious and cultural motives. So much so that even the fuse of world wars was ignited in the Balkans. For this reason, the Balkans have been analysed from various angles and have been the subject of many academic studies. Bosnia and Herzegovina, a Western Balkan country, is a sui generis country with its unique state structure and form of government, where three ethnic and religious elements live together. After the Bosnian War, the war in Bosnia and Herzegovina ended with the so-called Dayton Agreement, which legitimised the ethnic-based division of the country, determined the political and administrative structure of the country and established the constitution of the country. According to the treaty, Bosnia and Herzegovina consists of two entities and one autonomous region, and the Republika Srpska, where Serbs live in majority, has 49 per cent of the country's territory. The country is governed by a Tripartite Presidential Council, which is elected for a 24-month term and has one representative from each nation. The presidency of the Council changes every eight months. Milorad Dodik, the Serbian member of the Trilateral Presidential Council and chairman of the Alliance of Independent Social Democrats, has both caused crises within the country during his term as council chairman, making the country's integration difficult, and caused international reactions. It would be useful to examine the nationalist rhetoric used by Milorad Dodik to place his politics and decisions on an ideological basis. Dodik constantly makes discourses that clearly state that the state of Bosnia and Herzegovina is weak and that Republika Srpska should separate from Bosnia and Herzegovina and become an independent state. It is very possible to trace traces of nationalism in Dodik's discourses, but in order to explain which of the various nationalism approaches Dodik's nationalism is more in line with, a theoretical framework of nationalism approaches is drawn. In this thesis, Dodik's decision-making processes are analysed on the basis of banal nationalism. Based on Dodik's discourses and statements, the decision-making processes of Milorad Dodik, the leader of Republika Srpska, are analysed on ideological grounds. In the first part, it is argued that Dodik's policies are related to banal nationalism by analysing different theories of nationalism. The second part analyses Dodik's political emergence and crises during the dissolution of Yugoslavia and the establishment of Bosnia-Herzegovina. In particular, it focuses on the 9 January Republika Srpska Day and analyses this day in the context of the Polyheuristic Decision-Making Model, a foreign policy decision-making model. This model reveals how Dodik uses nationalist rhetoric in his decision-making process and the impact of banal nationalism when evaluating different alternatives. Furthermore, frequency analysis is used to analyse the repetitions in Dodik's discourse and the results are presented based on the most emphasised nationalist words. As a result, it is argued that Dodik's decisions are shaped by banal nationalist symbols and the role of these symbols in political crises. KEY WORDS: Banal Nationalism, Bosnia Herzegovina, Milorad Dodik, Poliheuristic Decision-Making Model, Republica Srpska.