Davranışların interneti: Avukat web sitesi Google Analytics verileri ile kullanıcı davranış analizi
Internet of behaviours: lawyer website user behaviour analysis with Google Analytics data
- Tez No: 906160
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
İşletme web siteleri, potansiyel kullanıcıların ilgisini çekmek ve sunulan hizmetleri sergilemek için kullanılan önemli bir araçtır. Ancak bu platformlardaki kullanıcı etkileşimlerine ilişkin yeterli bilginin olmaması ve kullanıcı davranışlarını etkileyen faktörlerin belirsizliği bu tür web sitelerinin verimli bir şekilde yönetilmesinde çeşitli zorluklar yaşanmasına neden olmaktadır. Bu çalışmada, avukatlık ofisi web sitelerinde kullanıcı davranışlarını daha iyi anlamak ve optimize etmek amacıyla Google Analytics verileri kullanılmıştır. Araştırmada Lojistik Regresyon yöntemi kullanılarak değişkenlerin web sitesi dönüşümünü etkileyip etkilemediği incelenmiştir. Bununla birlikte kullanıcı davranışları Bulanık Bilişsel Haritalama (Fuzzy Cognitive Mapping-FCM) ile haritalandırılmıştır ve Ajan Tabanlı Modelleme (Agent-Based Modelling-ABM) ile simüle edilmiştir. Google Analytics aracılığıyla toplanan veriler, kullanıcıların işletme web sitesi üzerinde geçirdikleri süre, sayfa görüntüleme sayısı, etkileşimli oturum sayısı ve dönüşümler gibi bir dizi ölçümden oluşmaktadır. Aynı zamanda dönüşüm oranlarının artırılmasında geri dönen kullanıcılar ve ortalama oturum süresi de önemli bir role sahip olduğu sonucuna varılmıştır. İşletmeler, dönüşüm oranlarını artırmak için kullanıcı oturumlarının süresini ve web sitesindeki kullanıcı etkileşimini artırmaya çalışmalı ve bunu başarabilmek amacıyla hem içeriğin hem de tasarımın kullanıcı dostu olmasına özen gösterilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Business websites are a crucial tool for attracting potential users and showcasing the services offered. However, the lack of sufficient information about user interactions on these platforms and the uncertainty of the factors influencing user behavior pose various challenges in efficiently managing such websites. In this study, Google Analytics data is used to better understand and optimize user behavior on law firm websites. In the study, Logistic Regression method was used to examine whether the variables affect website conversion. In addition, user behaviours were mapped with Fuzzy Cognitive Mapping (FCM) and simulated with Agent-Based Modelling (ABM). The data collected through Google Analytics consists of a series of metrics such as the time users spend on the business website, the number of page views, the number of interactive sessions and conversions. It was also concluded that returning users and average session duration also play an important role in increasing conversion rates. In order to increase conversion rates, businesses should try to increase the duration of user sessions and user interaction on the website, and in order to achieve this, it is recommended that both content and design should be user-friendly.