Süleyman Demirel Üniversitesi sağlıkla ilişkili fakülteleri öğrencilerinde çocukluk çağı travmalarının ruhsal ve sosyal etkisi
Psychological and social impact of childhood traumas on students of health related faculties of Suleyman Demirel University
- Tez No: 906247
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NESİMİ KİŞİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı lisans düzeyi sağlık alanı öğrencilerinde çocukluk çağı travmalarının ve sosyodemografik faktörlerin, yalnızlık, tükenmişlik ve yaşam doyumu üzerine etkilerini saptamaktır. Kesitsel analitik tipteki bu çalışmanın evrenini 2023 - 2024 eğitim öğretim yılında Süleyman Demirel Üniversitesi'ndeki sağlık alanındaki fakültelerde (Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Sağlık Bilimleri Fakültesi) öğrenim gören lisans seviyesi 4396 öğrenci oluşturmuştur. Örneklem büyüklüğü Open-Epi programı ile, prevelans %50, güven aralığı %95 ve desen etkisi 2 kabul edilerek, 707 olarak hesaplandı. Öğrenciler fakültelerine göre tabakalandırıldı, 707 öğrenciye ulaşılarak çalışma tamamlandı. Araştırmanın bağımsız değişkenleri öğrencilerin sosyo demografik özellikleri ve Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği (ÇÇTÖ), araştırmanın bağımlı değişkenleri UCLA Yalnızlık Ölçeği (UYÖ), Maslach Tükenmişlik Envanteri – Öğrenci Formu (MTE-ÖF), Yaşam Doyum Ölçeği (YDÖ)'dir. Yüz yüze ve online veri toplama yöntemiyle toplanan veriler SPSS 26.0 (Statistical Package for the Social Sciences) programı ile analiz edildi. Veri analizinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, minimum-maksimum (min-maks) değerler, bağımsız gruplarda t testi, ANOVA testi, Pearson korelasyon testi ve lineer regresyon testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of childhood traumas and sociodemographic factors on loneliness, burnout and life satisfaction in undergraduate health field students. The universe of this cross-sectional analytical study consisted of 4396 undergraduate students studying in the health field faculties (Medicine, Dentistry, Pharmacy, Faculty of Health Sciences) at Suleyman Demirel University in the 2023-2024 academic year. The sample size was calculated as 707 with the Open-Epi program assuming 50% prevalence, 95% confidence interval and 2 pattern effects. The students were stratified according to their faculties and the study was completed by reaching 707 students. The independent variables of the study are the socio-demographic characteristics of the students and the Childhood Trauma Questionnaire–Short Form (CTQ-SF), and the dependent variables of the study are the UCLA Loneliness Scale (ULS-8), Maslach Burnout Inventory – Student Survey (MBI-SS), and Satisfaction with Life Scale (SWLS). Data collected through face-to-face and online data collection methods were analyzed using SPSS 26.0 (Statistical Package for the Social Sciences) program. In the analysis of data, number, percentage, mean, standard deviation, minimum-maximum values, t-test in independent groups, ANOVA test, Pearson correlation test and linear regression test were used.