Türkiye-KEİ dış ticareti ile dolar endeksi ilişkisi
Relationship between Türkiye-BSEC foreign trade and dollar index
- Tez No: 906251
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye'nin Karadeniz Ekonomik İşbirliği'ne (KEİ) üye ülkelerle dış ticaretinin, dolar endeksi ile olan ilişkisi araştırılmıştır. 2002-2023 yılları arasındaki aylık veriler ile iki model oluşturulmuştur. Bu modeller Granger Nedensellik testi ile test edildikten sonra Etki Tepki grafikleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Granger nedensellik sonuçlarına göre; Türkiye'nin Arnavutluk'a ihracatı ile dolar endeksi arasında bir ilişki tespit edilememiştir. Ancak diğer ülkeler için nedensellik ilişkisi belirlenmiştir. Türkiye'nin Azerbaycan'dan ve Gürcistan'dan ithalatı ile dolar endeksi arasında bir nedensellik bulunmazken, diğer ülkelerde bir nedensellik ilişkisi söz konusudur. Etki Tepki grafiklerinde ise Türkiye'nin KEİ ülkeleriyle dış ticaretinin ve dolar endeksinin verdiği tepkiler, bazı ülkelerde anlamlıyken, bazı ülkelerde anlamsız bulunmuştur. Türkiye ile KEİ arasındaki dış ticaretin ve dolar endeksinin verdiği tepki, ülkeden ülkeye farklılık göstermekte olup, pozitif ve negatif şekilde dağılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the relationship between Turkey's foreign trade with BSEC countries and the dollar index was investigated. Two models were created with monthly data between 2002 and 2023. After these models were tested with the Granger causality test, the impulse response graphs were examined in detail. According to the Granger causality test results, no relationship was found between Turkey's exports to Albania and the dollar index. However, the causality relationship has been determined for other countries. While there is no causality between Turkey's imports from Azerbaijan and Georgia and the dollar index, there is a causality relationship in other countries. In the impulse-response graphs, the responses of Turkey's foreign trade with BSEC countries and the dollar index were found to be significant in some countries, while insignificant in others. The response of Turkey's foreign trade with the BSEC and the dollar index varied from country to country, giving both positive and negative responses.