Sosyal ağların sorunlu kullanımı ile çocukluk çağı travmaları arasındaki ilişki ve bu ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolü
The relationship between problematic social networking sites use and childhood traumas and the mediating role of emotion dysregulation
  1. Tez No: 906369
  2. Yazar: BÜŞRA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM NARTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüzde sosyal ağ site ve uygulamalarının kullanımı, yediden yetmişe herkesin arasında yaygın bir şekilde görülmektedir. Sosyal ağ site ve uygulamaları, insanların iletişim kurmasını, bilgi alışverişi yapmasını ve eğlenceye erişim sağlamasını kolaylaştıran güçlü araçlar olarak hızla popülerlik kazanmıştır. Bu teknolojik gelişmelerin beraberinde getirdiği bir sonuç olarak, sosyal ağların sorunlu/aşırı kullanımı da giderek artan bir sorun haline gelmiştir. Son on yıl içerisinde sosyal ağların sorunlu kullanımının altında yatan sebepleri araştıran çok sayıda araştırma gerçekleştirilmiş olsa da sosyal ağların sorunlu kullanımı ile çocukluk çağı travmalarını inceleyen az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu sebeple bu çalışmanın amacı sosyal ağların sorunlu kullanımı ile çocukluk çağı travmalarının arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolünü incelemektir. Çalışmaya 18-45 yaş aralığında 347'si kadın (%60,5), 227'si erkek (39,5) 574 gönüllü yetişkin bireye ait veriler dahil edilmiştir. Veriler Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Bergen Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği (BSMBÖ), Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (CTQ-33) ve Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği (DERS-16) kullanılarak toplanmıştır. Araştırma kapsamında yapılan analizlerde SPSS-25 programı kullanılmıştır. Elde edilen veriler; Pearson Korelasyon Analizi, Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Aracılık modeli analizlerinde Regresyona dayalı yöntemler kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, katılımcıların sorunlu sosyal ağ siteleri kullanım düzeylerinin orta seviyede olduğu, çocukluk çağı travma düzeylerinin toplam puan üzerinden bakıldığında düşük olduğu, duygusal ihmal ve koruma kontrol alt boyutlarında ortalama puanların diğer alt boyutlara kıyasla daha yüksek olduğu, duygu düzenleme güçlüklerinin ise orta düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the use of social networking sites and applications is widespread among everyone from seven to seventy. Social networking sites and applications have rapidly been popularized as powerful tools that make it easier for people to communicate, exchange information and access entertainment. As a consequence of these technological developments, problematic/excessive use of social networks has become an increasing problem. Although a large number of studies have been conducted in the last decade to investigate the underlying causes of problematic use of social networks, few studies have examined problematic use of social networks and childhood traumas. Therefore, the main goal of this study is to examine the relationship between problematic use of social networks and childhood traumas and the mediating role of emotion dysregulation in this relationship. The data of 574 volunteer adults, 347 women (60.5%) and 227 men (39.5%) between the ages of 18-45 were included in the study. Data were collected using the -Socio-Demographic Information Form, Bergen Social Media Addiction Scale (BSMAS), Childhood Trauma Questionnaire (CTQ-33) and Difficulties in Emotion Regulation Scale – Brief Form (DERS-16). SPSS-25 program was used in the analysis conducted within the scope of the research. The data obtained; Pearson Correlation Analysis, Multiple Linear Regression Analysis were used. Regression-based methods were used in mediation model analysis. According to the findings, it was determined that the participants' problematic social networking sites usage levels were at a moderate level, their childhood trauma levels were low when considered over the total score, their mean scores in the emotional neglect and protection control sub-dimensions were higher than the other sub-dimensions, and their emotion regulation difficulties were at a moderate level.