Babaların çocuklarıyla oyun oynamaya ilişkin algıları ve baba çocuk ilişkisinin incelenmesi
Fathers' perceptions of playing with their children and examining the father-child relationship
  1. Tez No: 906368
  2. Yazar: ZEYNEP BUKET DOYRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF KURTULUŞ ANARAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı, babaların çocuklarıyla oyun oynamaya ilişkin algısı ve baba çocuk ilişkisini incelemektir. Bununla birlikte, temelde babaların oyun oynamaya ilişkin algısı ile ebeveyn çocuk ilişkisi arasında ilişki var mıdır sorusuna cevap aranmıştır. Araştırmanın katılımcılarını, 18 yaş üzerinde 103 baba oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında ''Kişisel Bilgi Formu'', ''Oyun Algısı Ölçeği'' ve ''Ebeveyn Çocuk İlişkisi Ölçeği'' kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 26.0 paket program kullanıldı. Analiz sonucuna göre, eğitim durumları ve oyun algısı ölçek puanları arasında anlamlı bir fark görülmemiştir. Ayrıca, çalışma sürelerine bağlı olarak ebeveynlerle olan ilişkileri olumlu veya olumsuz alt boyutlarda istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemektedir. Babaların yaşlarına göre bakıldığında, Ebeveyn Çocuk İlişkisi Ölçeği ''Olumlu Ebeveyn Çocuk İlişkisi'' alt boyutundaki istatistiksel olarak anlamlı farklılıklara bulunmuştur. Buna göre, 18-37 yaş arası babaların, 58 yaş ve üzeri babalara kıyasla olumlu ebeveyn çocuk ilişkilerinin daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştı. Ek olarak, eğitim durumu yükseldikçe olumlu ebeveyn çocuk ilişkisinin de arttığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca, gelir düzeyinin, oyun algısı ölçek puanında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yaratmadığı görülmüştür. Bununla birlikte, Oyun Algısı ve Ebeveyn Çocuk İlişkisi Ölçekleri korelasyon analizi tablosuna bakıldığında; oyun algısı ölçeği“Oyunun işlevi ve oyunda ilgi/merak/keşif”ve“Oyunun doğası ve kaynağı”alt boyutu ile ebeveyn çocuk ilişkisi ölçeği“Olumlu Ebeveyn-Çocuk İlişkisi”alt boyutu düzeyinde pozitif yönlü orta düzey korelasyon görülmüştür. Diğer alt boyutlar arasında korelasyon bulunmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine fathers' perception of playing games with their children and the father-child relationship. However, the answer to the question of whether there is a relationship between fathers' perception of playing games and the parent-child relationship was sought. The participants of the research consist of 103 fathers over the age of 18.“Personal Information Form”,“Play Perception Scale”and“Parent Child Relationship Scale”were used to collect research data. SPSS 26.0 package program was used to analyze the data. According to the analysis results, there was no significant difference between educational status and game perception scale scores. Additionally, their relationships with parents do not show statistically significant differences in positive or negative sub-dimensions depending on their working hours. When looked at according to fathers' ages, statistically significant differences were found in the“Positive Parent-Child Relationship”sub-dimension of the Parent-Child Relationship Scale. Accordingly, it was concluded that fathers aged 18-37 had higher positive parent-child relationships compared to fathers aged 58 and over. In addition, it was concluded that as the educational level increases, the positive parent-child relationship also increases. Additionally, it was observed that income level did not create a statistically significant difference in the game perception scale score. However, when looking at the correlation analysis table of Play Perception and Parent Child Relationship Scales; A moderate positive correlation was observed between the“Function of the game and interest/curiosity/discovery in the game”and“Nature and source of the game”sub-dimensions of the game perception scale and the“Positive Parent-Child Relationship”sub-dimension of the parent-child relationship scale. It was observed that there was no correlation between other sub-dimensions.