Dağıtılmış bir veri tabanı sisteminin tasarımı için bir algoritma
An Algorithm of distributed data base construction
  1. Tez No: 90637
  2. Yazar: SEFER KURNAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT UYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Özet DAĞITILMIŞ BİR VERİ TABANI SİSTEMİNİN TASARIMI İÇİN BİR ALGORİTMA Modern bilgi işlem alanında, veritabanı gereken yerini almıştır. Bu gün kompleks yapıya sahip olsun olmasın hizmet sektörünün her alanında, veritabanı kullanımı giderek artmaktadır. Merkezi veritabanı yapısının bir ağ üzerindeki bilgisayarlara dağıtılması ile oluşan dağıtılmış veritabanı yapısı, her geçen gün insan hayatının bir başka alanında hizmet sunarak büyümekte ve gelişmektedir. Hele iletişim teknolojisinin baş döndürücü bir hızla gelişmesi, bu yapının gelecekte daha etkin ve daha yaygın kullanılmasına olanak tanıyacaktır. Her sistemde olduğu gibi insana hizmet veren bu sistemde de bazı eksik ama çalışmalarla telafi edilecek noktalar bulunmaktadır. Bu tezin kapsamında bu noktalardan bir tanesi olan eşzamanlılık konusu ele alınıp incelenmeye çalışılmıştır. Özellikle 3ncü bölümde bölümde detaylıca incelenmiş olan bu konu için üretilen çeşitli çözüm metodlarmın incelenmesi, 4ncü bölümde yapılmış ve 5nci bölümde bizim çözüm önerilerimiz açıklanmıştır. Tabi bu çalışmalar son çözüm olmayıp gelecekteki çalışmalara ışık tutacak olan temel adımlardan bir kısmıdır. Bizim burada ortaya koymaya çalıştığımız şey dağıtılmış veritabanı yönetim sisteminin merkezi veritabanından daha geniş olanaklar sunduğunu vurgulamak ama bu esnada istenen hizmeti verebilmesi için yapısında eksik olarak gördüğümüz eşzamanlılık konusunda bir çalışma yapmaktı. VIBu amaçdan Hareketle önce problemi tanımladık detaylıca işlem adımlarını açıkladık. Bunun içinde eşzamanlılık probleminin alt elemanlarını ele aldık yani eş zamanlılık problemini alt bölümlere ayırdık. Bu problemin Okuma/Yazma ve Yazma/Yazma isteklerinin aynı veri üzerinde çelişmesi sonucu ortaya çıktığını açıkladıktan sonra veritabanının dengeli durumunu bozmadan veritabanı üzerindeki işlemleri nasıl gerçekleştireceğimizi inceledik ve bu konu ile ilgili çalışmalarımızı 5nci bölümde anlattık. VII
Özet (Çeviri)
Suxnary In recently, the usage of data base is dramaticly increased. Most of the companies use it in order to find sollutions of their comlexs problems. Distributed Database, The distributed form of the central database, has been used in different categories of the people and it is prefered more than central database because of its benefits. The technical developments in communication area will help the progress of the distributed database system in the future and it is going to be the prefered, by more companies and going to be used so widely in the world. Using distributed database will decrease the investments of companies. There are some faults in this system, as the many other systems, but these problems can be over come by studying on them. In this study we have choosen one of them, Concorrency Control, and we tried to examine it. In chapter_III we explained the structure of the problem in detail. In chapter_IV we tried to find out the studies dealing with the subject in the world. In chapter V we explained our study on the problem. You will see four different algorithm explain our study on the problem. VIIIOur study will help the people who are going to study on this subject in the future. What we want to do is to state that the distributed database is more useful than the central database, but also to state that it has some problem areas to study so we have choosen one of them and tried to solve it. For this, firs we defined the problem. We diveded it small parts. We explain the read/write and the write/write senkronizastion problems. We have given some algorithm to save the database stabilitiy while performing transaction on it. These solutions are given in chapter V. IX