İstanbul Alemdağ ormanlarında zarar yapan lepidoptera türleri üzerine araştırmalar
The Harmful lepidoptera species living in İstanbul Alemdağ forest
  1. Tez No: 90636
  2. Yazar: ZEKİ SEVEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAİF TAMER ÖYMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
İstanbul Alemdağ Ormanlarında Zarar Yapan Lepidoptera Türleri Üzerine Araştırmalar. Bu çalışma 1996 yılı içerisinde Alemdağ Orman İşletmesi Müdürlüğü'ne bağlı İşletme Şeflikleri ve bazı ormanlara yakın Park ve Mezarlıklar' da gerçekleştirilmiştir. Alemdağ Ormanları'nda yaşamakta olan Lepidoptera'lann yayılışları ve konukçu bitkileri incelenmiştir. Arazi çalışmalarına başlamadan önce konu ile ilgili yerli ve yabancı yayınlar incelenerek lepidoptera ların hakkında bilgi edinilmiştir. Bu bilgilerin ışığında Alemdağ Ormanlarında yaşayan türler tespit edilmeye çalışılmış ve önemli türler üzerinde daha detaylı incelemeler yapılmıştır. Çalışma Neticesinde Lepidoptera takımına ait 7 familya' da 32 tür tespit edilmiş olup liste halinde aşağıda verilmiştir. 3. 1.Familya ARCTIIDAE \Articia villica Linnaeus 3.2.Familya GEOMETRIDAE 2. Cylophora puppullaria Hübner 3. Deuteronomos quercaria Hübner 4. Epirihoe alternata Müller 5. Erannis defolaria Clerk 6. Hematurga atomaria Hübner 7. îdeae degeneraria Hübner 8. îdeae subsericeate Haworth 9. Lyncometra ocellata (Linnaeus) 10. Peribatodes secundaria Dennis, and Schiffermüller 1 1. Scopula nigropunctata Hufhagel 12. Thera fimbiriata Hübner3.3. Familya LYMANTRHD AE 13. Lymantria dispar (Linnaeus.) 3. 4 Familya NOCTUİDAE 14. Aegiafunesta Esper 1 5. Agrotisflavina Hübner 16. Agrotis nigrum Linnaeus 17. Autographa gamma (Linnaeus.) 1 8. Catocala serana Esper 19. Helicoverpa armigera Hübner 20. Heliothis peltigera Schiffermüller 21. Noctua comes (Hübner) 22. Noctua jantına Dennis and Schiffermüller 23. Noctua pronuba (Linnaeus) 24. Orthosia stabilis (Dennis and Schiffermüller) 25. Tyta luctuosa (Dennis and Schiffermüller) 3. 5. Familya TORTRICIDAE 26. Archips xylostena (Linnaeus) 27. Croesia bergmaniana (Linnaeus) 28. Evetria tessulatana (Staudinger) 29. Rhyacionia buoliana (Dennis and Schiffermüller) 30. Totrix viridana (Linnaeus) 3. 6. FarnilyaNYMPHALIDAE 3 1. Vanessa polychloros (Linnaeus) 3. 7. Familya PffiRBDAE 32. Aporia crataegi (Linnaeus) Tespit edilen türlerin morfolojileri Dünya ve Türkiye'deki yayılışları ile zararlı oldukları bitki türleri literatür ve arazi çalışmalarımızla ortaya konmuştur. Ormancılık bakımından önemli olan Deuteronomos quercaria, Erannis defolarla, Lymantria dispar, Autograppa gamma, Archips xylostena, Rhyacionia buoliana, Tortrix viridana, Aporia crataegi olmak üzere 8 türün Alemdağ ormanlarında bulunduğu saptanmıştır. VITürlerin konukçu bitkilerini belirlemek için yapılan literatür incelemesinde Articia villica, Lyneometra ocettata, Scopula nigropunctata, Aegia funesta, Agrotis flavina, Agrotis nigrum, Catocala serena, Helicoverpa armigera, Hematurga atomaria, İdea degenararia, Heliothis peltigera, Noctua comes, Noctua janthina, Croesia bergmanniana'nm otlar ve çalılar da, Cylophora puppullaria, Deuteronomus quercaria, Epirihoe alternata, Erannis defolaria, Peribatodes secundaria, Thera fimbiriata, Lymantria dispar, Autograppa gamma, Noctua pronuba, Orthosia stabilis, Tyta luctuosa, Archips xylostena, Evetria tessulatana, Rhyacionia buoliana, Tortrix viridana, Vanessa Polychloros, Aporia crataegi'mn ağaçlarda zarar yapan türler olduğu saptanmıştır. Yapılan literatür taramaları ile lepidopterlerin Zoo-coğrafik dağılımı incelenmiş ve bunun sonucunda Alemdağ Ormanları' nda daha önce tespit edildiğine dair bilgi bulunamayan 7 yeni tür saptanmıştır. Bunlar Arcticia villica, Hematurga atomaria, İdea degeneraria, Thera fimbiriata, Agrotis flavina, Agrotis nigrum, Noctua janthina 'dır. Bunların haricinde 4 tür' de Marmara Bölgesi'nde yayılış göstermekle birlikte araştırma bölgemizdeki varlığına dair elimizdeki literatürde herhangi bir bilgiye rastlanmamıştır. Bunlar Cylophora puppillaria, Deutoronomus quercaria, Lyneometra ocellata ve Autograppa gamma' diT. VII
Özet (Çeviri)
The Harmful Lepidoptera Species Living in İstanbul Alemdağ Forest This study was conducted in Alemdağ Forest District forests, parks and grave yards close to the forests. The worldwide and local distribution and host plants of Lepidoptera also invastigeted. Before starting the field studies all available literature reviewed to get knowledge about Lepidoptera. The Lepidoptera species, which were collected from the forests, parks and grave yards were prepareted for identification. As a result, we determine 32 species belonging to the 7 families of Lepidoptera order. These species are listed below. 3. 1.Familya ARCTİIDAE 1 Articia villica Linnaeus 3.2.Familya GEOMETRIDAE 2. Cyclophora puppullaria Hübner 3. Deuteronomos quercaria Hubner 4. Epirihoe alternata Müller 5. Erannis defohxria Clerk 6. Hematurga atomaria Hübner 7. İdeae degeneraria Hubner 8. İdeae subsericeate Haworth 9. Lyncometra ocellata (Linnaeus) 10. Peribatodes secundaria Dennis, and SchifFermüller 1 1. Scopula nigropunctata Hufhagel 12. Thera fimbiriata Hübner 3.3. Familya LYMANTRIID AE 13. Lymantria dispar (Linnaeus.) 3. 4 Familya NOCTU1DAE 14. Aegiafunesta Esper VIII15. Agrotisflavina Hübner 16. Agrotis nigrum Linnaeus 17. Autographa gamma (Linnaeus.) 18. Catocala serana Esper 19. Helicoverpa armigera Hübner 20. Heliothis peltigera Schiffermuller 21. Nocttia comes (Hübner) 22. Noctua jantına Dennis and Schiffermuller 23. Noctua pronuba (Linnaeus) 24. Orthosia stabilis (Dennis and Schiffermuller) 25. Tyta luctuosa (Dennis and Schiffermuller) 3.5. Familya TORTRICIDAE 26. Archips xylostena (Linnaeus) 27. Croesia bergmaniana (Linnaeus) 28. Evetria tessulatana (Staudinger) 29. Rhyacionia buoliana (Dennis and Schiffermuller) 30. Totrix viridana (Linnaeus) 3. 6. Familya NYMPHALIDAE 3 1. Vanessa polychloros (Linnaeus) 3. 7. Familya PIER1DAE 32. Aporia crataegi (Linnaeus) Among these species Deuteronomos quercaria, Erannis defolarla, Lymantria dispar, Autograppa gamma, Archips xylostena, Rhyacionia buoliana, Tortrix viridana Aporia crataegi,totaly 8 species, were more destructive in Alemdağ forests. Arcticia villica, Lyncometra ocellata, Scopula nigropunctata, Aegia funesta,Agrotis flavina, Agrotis nigrum, Catocala serena, Helicoverpa armigera, Hematurga atomaria, Idea degenararia, Heliothis peltigera, Noctua comes, Noctua janthina and Croesia bergmanniana live on bushes and grasses, while Cylophora puppullaria, Deuteronomus quercaria, Epirihoe alternata, Erannis defolaria, Peribatodes secundaria, Thera fimbiriata, Lymantria dispar, Autograppa gamma, Noctua pronuba, Orthosia stabilis, Tyta luctuosa, Archips xylostena, Evetria IXtessulatana, Rhyacionia buoliana, Tortrix viridana, Vanessa Polychloros and Aporia crataegi damage on forest trees. The 7 species living in Alemdag forest, namely Arcticia villica, Hematurga atomaria, Idea degeneraria, Thera fimbiriata, Agrotis flavina, Agrotis nigrum and Noctua janthina were not recorded in available literature concerning these forests. The 4 species, namely Cylophora puppillaria, Deutoronomus quercaria, Lyncometra ocellata and Autograppa gamma, was recorded as an inhabitants of Marmara region but Alemdağ forests.