Seyahat acentalarının turist rehberleri ile yaşadıkları sorunlar ve çözüm önerileri: İstanbul örneği
Problems experienced by travel agencies with tourist guides and solution suggestions: Istanbul example
- Tez No: 906512
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİ MUSTAFA ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
İnsanlar tarih boyunca sürekli seyahat halinde olmuşlardır. Çünkü yeni yerler keşfetme arzusu, ticaret yapma isteği, farklı kültürleri deneyimleme merakı ve bilimsel ya da coğrafi keşiflerde bulunma amacı onları harekete geçirmiştir. Bilinmeyen bölgelere ulaşma ve doğal kaynakları bulma çabası, ticaret yolları kurarak ekonomik kazanç elde etme arayışı, farklı toplumların gelenek ve yaşam biçimlerini öğrenme isteği sürekli olarak farklı bölgelerde seyahat etmelerinin başlıca nedenleri arasında yer almaktadır. Seyahat acentaları, turistlerin seyahat deneyimlerini kolaylaştırmak ve unutulmaz anlar yaşamalarını sağlamak için önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı, seyahat acentaları ile turist rehberleri arasında yaşanan sorunları ele almak ve bu sorunlara çözüm önerileri sunmaktır. Çalışma, seyahat acentaları ve turist rehberleri arasındaki ilişkileri inceleyerek ortaya çıkan sorunları tespit etmeyi ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri geliştirmeyi hedeflemektedir. Bu hedefler doğrultusunda, sektördeki paydaşlarla yapılan anketlerden elde edilen veriler analiz edilerek, sorunların kökenleri ve etkileri detaylı bir şekilde incelenmiş, ardından iş birliğini güçlendirecek öneriler sunulmuştur. Bu çalışma seyahat acentaları ve turist rehberleri arasındaki işbirliğini güçlendirerek turist deneyiminlerini iyileştirmeyi hedeflemektedir. Turizm sektöründeki paydaşların bu önerileri dikkate alarak daha etkili bir etkileşim sağlayabilecekleri beklenmektedir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden yararlanılmıştır. Amaçlar doğrultusunda İstanbul'da faaliyet gösteren seyahat acentalarına yönelik anket yapılmış ve örnekleme sayısı 255 farklı seyahat acentasında çalışan 355 kişiden veriler toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS-20 istatistik paket programında analizler yapılmıştır. Yapılan bu analizlerde tüm ifadelerin güvenilirlik analizi yapılmıştır. Aynı zamanda Faktör Analizi, t-testi ve ANOVA teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulardan yola çıkarak seyahat acentalarının turist rehberleri hakkındaki düşünceleri; rehberlerin bilgi aktarımı konusunda başarılı olduğu, acil durum yönetimi, tur öncesi hazırlık süreçleri ve iletişim becerileri konularında başarılı oldukları belirtilmiştir. Ayrıca rehberlerin destinasyonlar hakkında yeterli bilgiye sahip oldukları, güvenlik önlemleri aldıkları ve yaşanan sorunları etkili bir şekilde çözdükleri ifade edilmiştir. Ancak bazı tur rehberlerinin tur iptali eğilimleri, zaman planlaması yapmamaları, olumsuz konuşma yapmaları ve diğer rehberlerin çalışmalarını engellemeye çalışmaları gibi olumsuz davranışlar sergiledikleri de vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
People have been constantly traveling throughout history. Because the desire to discover new places, the desire to do business, the curiosity to experience different cultures and the aim of making scientific or geographical discoveries motivated them. Efforts to reach unknown regions and find natural resources, the search for economic gain by establishing trade routes, and the desire to learn the traditions and lifestyles of different societies are among the main reasons why they constantly travel to different regions. Travel agencies play an important role in facilitating tourists' travel experiences and ensuring they have unforgettable moments. The aim of this study is to address the problems experienced between travel agencies and tourist guides and to offer solutions to these problems. The study aims to identify the problems that arise by examining the relationships between travel agencies and tourist guides and to develop solutions for these problems. In line with these objectives, the data obtained from the surveys conducted with the stakeholders in the sector were analyzed, the roots and effects of the problems were examined in detail, and then suggestions were presented to strengthen cooperation. This study aims to improve tourist experiences by strengthening the cooperation between travel agencies and tourist guides. It is expected that stakeholders in the tourism sector will be able to interact more effectively by taking these suggestions into account. Quantitative research methods were used in the research. In line with the objectives, a survey was conducted for travel agencies operating in Istanbul and data was collected from 355 people working in 255 different travel agencies. The collected data were analyzed in the SPSS-20 statistical package program. In these analyses, the reliability analysis of all statements was made. It was also analyzed using Factor Analysis, t-test and ANOVA techniques. Based on the findings, travel agencies' thoughts about tourist guides; It was stated that the guides were successful in transferring information, emergency management, pre-tour preparation processes and communication skills. It was also stated that the guides had sufficient knowledge about the destinations, took security precautions and solved the problems effectively. However, it was also emphasized that some tour guides exhibited negative behaviors such as their tendency to cancel tours, not making time plans, making negative speeches and trying to prevent other guides from working.