Çocuk istismarı vakalarına maruz kalmış hekimlerin ikincil travma ölçümleri
Secondary trauma assessments of physicians exposed to cases of child sexual abuse
  1. Tez No: 906513
  2. Yazar: BAHAR İLHAN AKYAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYIHAN OĞUZ KARAMUSTAFALIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çocuk cinsel istismarı vakalarına maruz kalan hekimlerin ikincil travma ölçümlerini anlamak ve bu deneyimlerin hekimlerin duygusal süreçleri üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla oluşturulan bu çalışmada çocuk cinsel istismarı vakalarına maruz kalmış hekimlerin ikincil travma deneyimlerini anlamak amacıyla nicel yöntemli araştırma yürütülmüş ve anket veri toplama aracı kullanılmıştır. Bu kapsamda amaçlı örnekleme yöntemiyle çalışmaya dahil edilen 250 hekim üzerinde çalışma yürütülmüştür. Ulaşılan sonuçlar katılımcıların cinsiyet, yaş ve mesleki deneyim gibi demografik değişkenlerle ikincil travmatik stres maruziyeti arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmadığını göstermektedir. Travma sonrası ortaya çıkan hatalı bilişlerin ikincil travmatik stres düzeyini pozitif yönde etkilediği istatistiksel olarak anlamlı bir sonuç göstermiştir, aynı şekilde travma sonrası ortaya çıkabilen kişinin kendisi ile ilgili olumsuz bilişler, dünyayla ilgili olumsuz bilişler ve kendini suçlama gibi hatalı bilişlere sahip kişilerin ikincil travmatik stres düzeylerinin de anlamlı bir şekilde farklılaştığı tespit edilmiştir. İkincil travmatik stresin, depresyon düzeyini pozitif yönde etkilediği ve aralarında güçlü bir ilişki olduğu bulunmuştur. Son olarak geçmiş travma yükünün ikincil travmatik stres düzeyinin istatistiksel olarak anlamlı fakat negatif yönlü bir yordayıcısı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which was designed to understand the secondary trauma measurements of physicians exposed to child sexual abuse cases and to investigate the effects of these experiences on the emotional processes of physicians, a quantitative method research was conducted and a questionnaire data collection tool was used. In this context, the study was conducted on 250 physicians who were included in the study by purposive sampling method. The results show that there is no statistically significant relationship between demographic variables such as gender, age and professional experience and secondary traumatic stress exposure. It was statistically significant that faulty cognitions that emerged after the trauma positively affected the level of secondary traumatic stress, in the same way, it was determined that the secondary traumatic stress levels of people with faulty cognitions such as negative cognitions about oneself, negative cognitions about the world and self-blame that may emerge after trauma differed significantly. Secondary traumatic stress was found to positively affect the level of depression and there was a strong relationship between them. Finally, past trauma burden was found to be a statistically significant but negative predictor of secondary traumatic stress level.