Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin kariyer planlamada 21. yüzyıl becerileri ve beyin göçüne yönelik tutumlarının incelenmesi
Investigation of sports sciences faculty students' 21st century skills in career planning and their attitudes towards brain drain
  1. Tez No: 906574
  2. Yazar: BÜŞRA TANSEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KOLAYİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma, spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin 21. yüzyıl becerileri ile kariyer planlama ve beyin göçüne yönelik tutumları arasındaki ilişkinin olup olmadığının tespit edilmesi amacıyla yapılmıştır. İlişkisel tarama modelinin benimsendiği araştırmaya iki farklı devlet üniversitesinin spor bilimleri fakültelerinde Z kuşağının kapsadığı yaş aralığında olan ve uygun örnekleme yöntemiyle belirlenen, söz konusu fakültelerinin antrenörlük, spor yöneticiliği ve rekreasyon bölümlerinden birinde okuyan, yaşları 18 ile 24 arasında değişen 58'i kadın, 68'i erkek olmak üzere toplam 126 spor bilimleri fakültesi öğrencisi katılım göstermiştir. Araştırma verilerinin elde edilmesi amacıyla kişisel bilgi formunun yanında Yavuz Eroğlu ve Eroğlu (2020) tarafından geliştirilen Spor Bilimlerinde Öğrenim Gören Öğrencilerin Kariyer Planlama Ölçeği, Şentürk ve Çevik (2019) tarafından geliştirilen Çok Boyutlu 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği ve Öncü, Selvi, Vayisoğlu ve Ceyhan (2018) tarafından uyarlanmış Beyin Göçüne Yönelik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Katılımcılardan elde edilen verilere uygulanan normallik analizlerinde çarpıklık ve basıklık değerlerinin -2,….,+2 aralığında değiştiği tespit edilmiştir. Verilerin normal dağılıma uygun olmasından dolayı parametrik testler tercih edilmiştir. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde; bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon analizi kullanılmış olup anlamlılık düzeyi p.05).
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine whether there is a relationship between the 21st century skills of sport sciences faculty students and their attitudes towards career planning and brain drain. The research, in which the relational scanning model was adopted, included 58 women and 68 women, aged between 18 and 24, who were in the age range of Generation Z in the sports science faculties of two different state universities and were determined by appropriate sampling method, studying in one of the coaching, sports management and recreation departments of the said faculties. A total of 126 sports sciences faculty students, one of whom was male, participated. In order to obtain research data, in addition to the personal information form, the Career Planning Scale of Students Studying in Sports Sciences developed by Yavuz Eroğlu and Eroğlu (2020), the Multidimensional 21st Century Skills Scale developed by Şentürk and Çevik (2019) and Öncü, Selvi, Vayisoğlu and Ceyhan (2018) adapted Attitude Scale towards Brain Drain was used. In the normality analyzes applied to the data obtained from the participants, it was determined that the skewness and kurtosis values varied between -2,….,+2. Parametric tests were preferred because the data conformed to normal distribution. In the statistical analysis of the data obtained; independent groups t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation analysis were used and the significance level was accepted as p .05).