Sakarya'daki restoran işletmelerinde kadın girşimciliği
Women entrepreneurship in restaurant businesses in Sakarya
  1. Tez No: 906573
  2. Yazar: AYŞE GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİD KINGIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Günümüz dünyasında yükselen bir trend olan girişimcilik, kendi işletmesini kurarak hayallerini gerçekleştirmek isteyen birçok yetenekli birey için öncelikli hedef olarak öne çıkmaktadır. İş dünyasındaki rekabete karşı önemli bir alternatif oluşturan girişimcilik, profesyonel alanda her geçen gün sayıları artan Türk kadını için de önemli bir fırsat sunmaktadır. Bu araştırmada Sakarya'daki restoran işletmelerinde faaliyet gösteren kadın girişimcilerin deneyimleri incelenmek amacı ile nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak 30 kadın girişimci ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Ayrıca yarı yapılandırılmış görüşmeler ile birlikte yapılandırılmamış görüşmeler ve gözlemler uygulanmıştır. Araştırma evrenini Sakarya'da restoran sektöründe faaliyet gösteren kadın girişimciler oluşturmaktadır. Katılımcılara ulaşmak için öncelikle kadın girişimler ile ilgili çalışmalar yapan STK'lar ziyaret edilmiş ve birkaç kadına ulaşılmış sonrasında kartopu örneklemi yöntemi ile diğer girişimcilere ulaşılmıştır. Katılımcılardan toplanan veriler, sosyal kimlik tanımı, iş fikrinin ortaya çıkış hikâyesi, başarılı girişimcide olması gereken nitelikler, motivasyonlarının zorunluluk mu fırsat kaynaklı mı olduğu, iş kurarken sosyal çevre ile ilgili yaşananlar, iş kurarken en çok zorlanılan aşamalar, iş kurarken destek alma durumları, istihdam edilen kişi sayısı, aile ile iş yaşamı arasındaki denge durumu, girişimcilik kaynaklı statü değişimi, işlerini kurarken kadın olmadan dolayı yaşanılan zorluklar olarak 11 temaya ayrılmış ve MAXQDA 2020 programı kullanılarak içeriz analizi yoluyla incelenmiştir. Araştırma, Sakarya'da restoran sektöründeki kadın girişimciler için yakın sosyal çevrelerinin ve aile desteğinin iş fikrinin ortaya çıkmasında önemli bir rol oynadığını, ataerkil toplum yapısının ise, kadın girişimciliği üzerinde etkisi olmadığını ortaya koymuştur. Ayrıca, kadın girişimcilerin kişilik özelliklerinin onları girişimci olmayanlardan ayırdığı ve girişimciliğe motive eden faktörün ekonomik kazanç elde etmenin yanı sıra, kendini kanıtlama ve başarı arzusu ile gerçekleştirdiklerini tespit etmiştir. Çalışma ayrıca, kadınların işletmelerini kurarken ve işletirken karşılaştıkları sermaye temini, finansal zorluklar, personel sorunları, piyasada tanınmama ve aile ile iş yaşamını dengeleme mücadelesi gibi çeşitli zorluklar tespit etmiştir. Restoran sektöründe yaşanılan zorluklarla ilgili kadın girişimcilere öneriler verilerek çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, entrepreneurship has emerged as a growing trend, becoming a primary goal for many talented individuals aspiring to realize their dreams by establishing their own businesses. Entrepreneurship presents a significant alternative in the competitive business environment and offers a valuable opportunity for Turkish women, whose numbers in professional fields are steadily increasing. In this study, a qualitative research method was employed to examine the experiences of women entrepreneurs operating in the restaurant sector in Sakarya. In-depth interviews were conducted with 30 women entrepreneurs using a semi-structured interview form prepared by the researcher. Additionally, along with the semi-structured interviews, unstructured interviews and observations were also utilized. The population of the study consisted of women entrepreneurs engaged in the restaurant industry in Sakarya. To reach the participants, initially, non-governmental organizations (NGOs) that focus on women entrepreneurs were visited, leading to the identification of a few women. Subsequently, the snowball sampling method was used to reach other entrepreneurs. The data collected from the participants were categorized into 11 themes: the definition of social identity, the story behind the emergence of the business idea, the qualities necessary for a successful entrepreneur, whether their motivations were driven by necessity or opportunity, experiences related to social networks during the process of establishing the business, the most challenging stages in starting the business, the situation regarding support during the business establishment, the number of employees hired, the balance between family and work life, changes in status due to entrepreneurship, and the challenges faced due to being a woman during the process of setting up their business. These themes were analyzed through content analysis using the MAXQDA 2020 software. The research revealed that for female entrepreneurs in Sakarya's restaurant sector, the influence of close social circles and family support plays a significant role in the emergence of business ideas, while patriarchal societal structures do not appear to have an impact on female entrepreneurship. It was also found that the personal characteristics of female entrepreneurs distinguish them from non-entrepreneurs and that the motivating factors for entrepreneurship extend beyond economic gain to include a desire for self-actualization and success. Moreover, the study identified several challenges women face in the establishment and operation of their businesses, such as securing capital, financial difficulties, staffing issues, lack of market recognition, and the struggle to balance family and work life. The study was concluded by providing recommendations to women entrepreneurs regarding the challenges they face in the restaurant sector.