Edirne ilinde yetişen bazı ağaç ve çalıların peyzaj mimarlığı tasarımlarında kullanım olanaklarının incelenmesi
Investigation of the usage possibilities of some trees and shrubs growing in Edirne province in landscape architecture designs
- Tez No: 906595
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECMETTİN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Peyzaj Mimarlığı, Botany, Landscape Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
Bu çalışmada, Edirne ilinde doğal olarak yetişen bazı ağaç ve çalı türlerinin peyzaj mimarlığı tasarımlarında kullanım olanakları incelenmiştir. Tez kapsamında 94 bitki türü, botanik, estetik, ekolojik ve tıbbi özellikleri, dağılımları, çoğaltılmaları ve peyzajda kullanımları açısından kapsamlı bir şekilde değerlendirilmiştir. Bu bitkilerin kentsel alanlarda mikroklima yaratma potansiyeli, iklim değişikliğine uyum sağlama kapasiteleri ve sürdürülebilir peyzaj tasarımlarındaki rolleri üzerine derinlemesine analizler yapılmıştır. Araştırmanın bulguları, yerel bitki türlerinin doğru kullanımı ile Edirne gibi bölgelerde sıcaklık kontrolü sağlanabileceğini ve mikroklimaların oluşturulabileceğini göstermektedir. Tez, bu bitkilerin peyzaj tasarımlarında estetik ve işlevsel faydalar sağlayacak şekilde nasıl kullanılabileceğine dair öneriler sunmaktadır. Özellikle kentsel yeşil alanlar, parklar, mezarlıklar, tarihi mekanlar ve konut bahçeleri gibi farklı peyzaj tipleri için özgün bitkisel tasarım stratejileri geliştirilmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma, Edirne'nin yerel bitki türlerinin peyzaj mimarlığında değerlendirilmesinin, iklim değişikliğine uyum sağlama ve kentsel alanlarda çevresel sürdürülebilirliği artırma açısından büyük önem taşıdığını vurgulamaktadır. Aynı zamanda, Türkiye'de ve uluslararası alanda bu bitkilerin peyzaj tasarımlarında yenilikçi ve özgün uygulamalara ilham verebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the potential use of certain tree and shrub species naturally growing in the province of Edirne in landscape architecture designs has been examined. A total of 94 plant species have been comprehensively evaluated in terms of their botanical, aesthetic, ecological, and medicinal properties, distribution, propagation, and uses in landscaping. In-depth analyses have been conducted on the potential of these plants to create microclimates in urban areas, their capacity to adapt to climate change, and their roles in sustainable landscape designs. The findings of the research indicate that proper use of local plant species can help regulate temperature and create microclimates in regions like Edirne. The thesis offers suggestions on how these plants can be used in landscape designs to provide both aesthetic and functional benefits. Specifically, unique plant design strategies have been developed for different landscape types, such as urban green spaces, parks, cemeteries, historical sites, and residential gardens. In conclusion, this study emphasizes the great importance of utilizing Edirne's local plant species in landscape architecture, particularly in terms of climate change adaptation and enhancing environmental sustainability in urban areas. It is also believed that these plants can inspire innovative and original applications in landscape designs, both in Turkey and internationally.