Kur'ân ve sünnetten hüküm çıkarmada Arapçanın etkisi
The effect of Arabic language on deriving rulings from the Qur'an and sunnah
- Tez No: 906596
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MOHAMAD ALAHMAD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma, Arap dili bilimlerinin İslam hukuk bilimleri açısından önemini açıklamaya çalışmıştır. Bu önem, Arap dili bilimlerinin maksatlar ile araçlar arasında ya da bilim ile uygulama arasında bir köprü oluşturmasında yatmaktadır. Şeriat bizden onun hükümlerine uygun hareket etmemizi ve bu hükümleri takip etmemizi istemektedir ve bu, yalnızca onun diline dayanan doğru bir anlatımın anlaşılmasıyla mümkün olabilmektedir. Bu çalışmada anlamların dilsel kullanımın etkisi ile akîde, fıkıh ve usul hükümleri arasındaki sıkı ilişkinin Arap dili üzerindeki etkisi ele alınmıştır. Şeriat,“Kitap ve Sünnet”etrafında şekillenmiştir. Hem imla ve nahiv hem de gerçek anlam ve mecaz açısından Kitap ile Sünnet'in dili Arapçadır. Bu nedenle şeriat hükümleri dilden ve dil kurallarından ayrı düşünülemez. Allahutaala bu dili, kutsal kitabının koruyucusu olarak seçerek ona büyük bir şeref vermiştir. Bu yüzden âlimler, dilin ve dil sanatlarının anlam değişimi ve hükümler üzerindeki etkisini büyük bir önemle değerlendirmişlerdir. Bu nedenle, Kur'ân'ı tefsir etmek, hadisleri açıklamak ve fıkıh kurallarını çıkarmak isteyenlerin Arap dili bilgisine derinlemesine vakıf olmalarını, dil kurallarını, çekimlerini, usullerini ve lehçelerini bilmelerini şart koşmuşlardır. Bu araştırmada bu konu açıklanmaya çalışılmıştır ve Arap dilinin Kitap ve Sünnetten hüküm çıkarma üzerindeki etkisini somut örneklerle göstermeye çalışmıştır. Bu çalışmada ulaşılan başlıca sonuçlar şunlardır: Arap dili, dini bilimleri inceleyenler için vazgeçilmez bir araçtır; Kur'ân-ı Kerim ve sünnet metinlerini anlamak, büyük ölçüde Arapçayı iyi bilmeye ve derinlemesine anlamaya bağlıdır. Ayrıca Arapçayı öğrenmeye yeterince önem verilmemesi, bu metinlerin yanlış yorumlanmasına ve hatalı çıkarımlara yol açabilmektedir. Bu bağlamda birçok kişinin akide konularındaki yanlış anlamalarının, Arapçayı yeterince anlamamış olmalarından kaynaklandığı görülmektedir. Allah doğru yolu gösterendir.
Özet (Çeviri)
This research shows how Arabic language studies are important for Islamic Sharia studies as they are the bridge between means and purposes, or between knowledge and practice. To comply with Sharia requires a correct understanding of its discourse, based on its language. We focus on the effects of meanings, linguistic status and the close correlation between the rulings of creed, jurisprudence and the principles of jurisprudence in Arabic as it is the language of“Quran and Sunnah”, encompassing morphology and grammar, literality and trope. Sharia rulings are never separate from its language. Through the text, the alteration and fluctuation of its words, the parsing marks of its words, the meaning will be clear from the context. Accordingly, the rulings can be deduced, and rules can be laid down based on the interpretation of it. Therefore, language and its arts prominently influences the change of meaning and rulings. Therefore, those who want to interpret Quran, explain Hadith, and deduce jurisprudential rules should be well-versed in Arabic, its rules, morphology, styles, and dialects. Concrete examples of the effect of Arabic language are provided on deriving rulings from Quran and Sunnah. The most important results of this study are: Arabic language is an indispensable tool for studying Sharia. To understand the texts of Quran and Sunnah, one should be conversant with Arabic. Otherwise, this can lead to misinterpretation of these texts and defective inference. Why many are misguided in matters of creed is attributed to their poor understanding and insufficient knowledge of Arabic.