Hemodiyalize giren ve girmeyen kronik böbrek yetmezliği hastalarında sarkopeni ve inflamasyon ilişkisi
Correlation of sarcopenia and inflammation in chronic renal failure patients on hemodialysis and non-hemodialysis
- Tez No: 906618
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA ALAGÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş: Kronik böbrek hastalığında (KBH), özellikle son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) olan hastalarda kas kaybı yaygın bir komplikasyondur. Sarkopeni genellikle yaşlılarda görülse de kronik hastalıklar sonucu genç hastalarda da fiziksel kısıtlılığa ve yaşam kalitesinde önemli bir düşüşe sebep olabilmektedir. Bu çalışmada, non-geriatrik KBH hastalarında sarkopeni prevelansını ve inflamasyon ile olan ilişkisini saptamak amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Bu prospektif kesitsel çalışma, dahil edilme ve dışlama kriterlerine göre 18-65 yaş arası KBH hastalarını kapsamaktadır. Hemodiyaliz ihtiyacı olmayan KBH hastaları, glomerüler filtrasyon hızının (GFR) değerlerine göre üç gruba ayrılmıştır (1: GFR ≥ 60, 2: 30-59, 3:
Özet (Çeviri)
Introduction: Chronic kidney disease (CKD), particularly in patients with end-stage renal disease (ESRD), is commonly associated with muscle loss. Although sarcopenia is typically seen in the elderly, it can also lead to significant physical limitations and a marked reduction in quality of life in younger patients due to chronic illnesses. This study aims to determine the prevalence of sarcopenia and its relationship with inflammation in non-geriatric CKD patients. Methods: This prospective cross-sectional study included CKD patients aged 18-65, according to inclusion and exclusion criteria. CKD patients who did not require hemodialysis were divided into three groups based on their glomerular filtration rate (GFR) values (1: GFR ≥ 60, 2: 30-59, 3: