7. sınıf öğrencilerinin matematiksel modelleme etkinlikleri ile tahmin becerisinin gelişiminin incelenmesi
Investigation of the development of 7th grade students' prediction skills through mathematical modeling activities
  1. Tez No: 906722
  2. Yazar: SEMRA ÖZKUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDEF ÇELİK DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın amacı 7. sınıf öğrencilerinin matematiksel modelleme etkinlikleri ile tahmin becerisinin gelişiminin incelenmesidir. Bu araştırmanın yöntemi nicel yöntemlerden tek gruplu ön test son test tasarımıdır. Ayrıca öğrencilerle yarı yapılandırılmış görüşmeler de yapılmıştır. Araştırma 2022-2023 eğitim öğretim yılında Artvin iline bağlı bir devlet ortaokulunda 7. sınıfta öğrenim gören 21 öğrenci ile yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen 25 soruluk matematik tahmin testi, araştırmacı tarafından hazırlanan matematiksel modelleme etkinlikleri ve yarı yapılandırılmış görüşme soruları kullanılmıştır. Tahmin testi, matematiksel modelleme etkinlikleri ve görüşme soruları için uzman görüşü alınmıştır. Tahmin testi uygulanmadan önce üç farklı ortaokulda pilot çalışma yapılmıştır. Pilot çalışma sonrasında, tahmin testinde anlaşılmayan sorular tekrar revize edilmiştir. Matematiksel modelleme etkinliklerini uygulamadan önce ve sonra öğrencilerle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmeler ses kaydı alınarak gerçekleşmiştir. Matematiksel modelleme etkinlikleri ise beş adet olup seçmeli matematik uygulamaları dersinde uygulanarak beş hafta sürmüştür. Veri analizi sürecinde ise, nicel veriler Wilcoxon İşaretli Sıralar Testiyle, nitel veriler içerik analizi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda tahmin becerisinin gelişiminde matematiksel modelleme etkinliklerinin anlamlı düzeyde bir farklılık yarattığı görülmüştür. Öğrencilerle yapılan görüşmelerin analizinde ise öğrencilerin ön görüşmelerinde tahmin stratejilerinden rastgele tahmin ve gözünde canlandırma stratejilerini daha çok kullandıkları son görüşmelerinde ise gözünde canlandırma, yuvarlama ve önceki bilgiyi kullanma stratejilerini daha çok kullandıkları sonucuna ulaşılmıştır. Matematiksel modelleme etkinlikleri ile ilk defa karşılaştıklarını ama uygulama sürecinden keyif aldıklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the development of 7th grade students' prediction skills through mathematical modeling activities. The method of this research is a single-group pre-test post-test design, one of the quantitative methods. Semi-structured interviews were also conducted with the students. The research was conducted with 21 students studying in the 7th grade at a public secondary school in Artvin in the 2022-2023 academic year. A 25-question mathematics prediction test developed by the researcher, mathematical modeling activities prepared by the researcher, and semi-structured interview questions were used as data collection tools. Expert opinion was taken for the prediction test, mathematical modeling activities and interview questions. Before applying the prediction test, a pilot study was conducted in three different secondary schools. After the pilot study, questions that were not understood in the prediction test were revised again. Semi-implemented interviews with reporting before and after implementing the mathematical section activities were added. This process continues the audio transfer. Mathematical Department activities were five in number and lasted for five weeks, with elective mathematics applications being applied in depth.. As for the data analysis process, quantitative data were analyzed with the Wilcoxon Signed Rank Test and qualitative data were analyzed with content analysis. As a result of the research, it was seen that there was a significant difference in the predicted units of education. In the analysis of the interviews conducted with the students, it was found that in their preliminary opinions, they liked the random guessing and potential visualization strategies more, and in their final opinions, they used the appearance visualization, rounding and using previous information strategies more. They stated that they encountered mathematical program activities for the first time, but they enjoyed the application process.