Kısıtlı sulama koşullarında kalsiyum silikat uygulamalarının mısır genotiplerinin morfolojik ve fizyolojik özellikleri ile verimlerine etkisi
Effects of calcium silicate to morphological and physiological features and yields of corn genotypes under deficit irrigation conditions
  1. Tez No: 906741
  2. Yazar: SEHER ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Deneme 2022 yetiştirme sezonunda“Selçuk Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü, Prof. Dr. Abdülkadir AKÇIN Araştırma ve Uygulama İstasyonu”nda“Tesadüf Bloklarında Bölünen Bölünmüş Parseller”deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulmuştur. Denemede faktör olarak sulama (Class A Evaporasyon kabından gerçekleşen buharlaşmanın %60' ı ve %100' ü), genotip (DKC 5741, kırmızı renkli atdişi mısır popülasyonu), ve Ca2O4Si uygulamaları (kontrol, 25, 50 ve 100 mg kg-1 Ca2O4Si) yer almıştır. Renkli mısır bitki boyu, yaprak sayısı, yaprak alanı, klorofil miktarı ve stomal iletkenlik özelliklerinde DKC 5741 mısır çeşidinden daha yüksek değerlere sahip olmuştur. En yüksek bitki boyu, yaprak sayısı, yaprak alanı, stomal iletkenlik ve en düşük MDA değerleri 100 mg kg-1 Ca2O4Si uygulamasında gözlenmiştir. Fizyolojik özelliklerde 25 mg kg-1 Ca2O4Si uygulamasının diğer uygulamalardan daha etkili olduğu tespit edilmiştir öyle ki en yüksek total antioksidan aktivitesi, total antosiyanin içeriği ve en düşük prolin içeriği 25 mg kg-1 Ca2O4Si uygulamasında belirlenmiştir. Klorofil miktarı ve tane verimi karakterlerinde 50 mg kg-1 Ca2O4Si uygulamalarının diğer uygulamalara göre daha etkili olduğu saptanmıştır. En yüksek tane verimi (999.63 kg da-1) 50 mg kg-1 Ca2O4Si uygulamasından elde edilmiş ve söz konusu değerin hiçbir uygulamanın yapılmadığı kontrolden %24.93 yüksek olduğu belirlenmiştir. Denemeden elde edilen bulgular Ca2O4Si uygulamalarının kısıtlı sulama koşullarında kuraklığın olumsuz etkilerini önlemede kullanılabilecek alternatif bir yaklaşım olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The trial was conducted during 2022 growing season in trial are of“Selcuk University, Agriculture Faculty, Crop Science Department, Prof. Dr. Abdulkadir AKÇIN Research and Practicing Station”according to“Split- Split Plots Design in Randomised Blocks”with three replications. Irrigation (60% and 100% of the evaporation from Class A Evaporation Pan), genotypes (DKC 5741 and dent corn population with red grains) and Ca2O4Si treatments (control, 25, 50 and 100 mg kg-1 Ca2O4Si) were the factors of the trial. Coloured corn was ahead of DKC 5741 in plant height, leaf number, leaf area, chlorophyll content and stomatal conductance properties. Calcium silicate treatments have positive impacts on the all properties of the experiment. The highest plant height, leaf number, leaf area, stomatal conductance and the lowest MDA results were observed in 100 mg kg-1 Ca2O4Si. 25 mg kg-1 Ca2O4Si treatment was more effective than others in physiological properties such that the highest total antioxidant activity, total anthocyanin content and the lowest proline level were obtained from 25 mg kg-1 Ca2O4Si. 50 mg kg-1 Ca2O4Si treatment was more effective than others in chlorophyll content and grain yield properties. The highest grain yield (999.63 kg da-1) was obtained from 50 mg kg-1 Ca2O4Si and it was 24.93% higher than the control. The results of the trial showed that Ca2O4Si treatments may be alternative approaches under deficit irrigation conditions to overcome negative effects of drought.