Tarık Tufan'ın romanlarında söz varlığı
Vocabulary in Tarık Tufan's novels
  1. Tez No: 906749
  2. Yazar: SÜMEYYE GÜRKAYNAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN ARICAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Tarık Tufan, Çağdaş Türk edebiyatının yaşayan postmodern yazarlarından biridir. Üretken bir yazar olan Tufan şiir, roman, hikâye, deneme ve senaryo türünde birçok eser vermiştir. Çalışmada, Tarık Tufan'ın romanları taranmış ve söz varlığı unsurları tespit edilmeye çalışılmıştır. Yazarın eserleri üzerinden kendine özgü söz varlığı ve üslup özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tufan'ın romanları esas alınarak metne dönük bir inceleme yapılmıştır. Çalışma, giriş ve sonuç dışında üç bölümden oluşmakta ve yararlanılan kaynaklar kaynakçada verilmiştir. Giriş kısmında dil ve söz varlığı unsurlarının önemi üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde Tarık Tufan'ın söz varlığı unsurları incelenmiştir. Bu öğeler alt başlıklara ayrılmış ve romanlardan örnek cümlelerle desteklenmiştir. İkinci bölümde romanlarda bulunan isim ve fiil unsurları kapsamlı bir şekilde taranmıştır. İsimler ve fiillerden elde edilen veriler alt başlıklara ayrılarak çalışmada grafiklerle sunulmuştur. Üçüncü bölümde, yazarın dil kullanımını ortaya koyan aforizmalar ve estetiksel anlatım üzerinde durulmuştur. Aforizmalar kendi içerisinde anlam bakımından sınıflandırılmıştır. Sonuç bölümünde çalışmanın genelinden elde edilen bulgular tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tarık Tufan is one of the living postmodern writers of Contemporary Turkish literature. Tufan, a productive writer, has produced many works in the genre of poetry, novels, stories, essays and screenplays. In the study, Tarık Tufan's novels were scanned and vocabulary elements were tried to be determined. It is aimed to determine the author's unique vocabulary and style characteristics through his works. A textual analysis was made based on Tufan's novels. The study consists of three parts, apart from the introduction and conclusion, and the sources used are given in the bibliography. In the introduction, the importance of language and vocabulary elements is emphasized. In the first part, Tarık Tufan's vocabulary elements were examined. These items are divided into subheadings and supported with example sentences from the novels. In the second part, the noun and verb elements in the novels were comprehensively scanned. The data obtained from nouns and verbs were divided into subheadings and included in the study as tables and graphics. In the third chapter, aphorisms and aesthetic expression that reveal the author's use of language are emphasized. Aphorisms are classified according to their meaning. In the conclusion section, the findings obtained from the overall study were determined.