Türkiye'de İslamcılık ideolojisi bağlamında Tohum dergisi (1963-1980)
Tohum magazine in the context of Islamist ideology in Türkiye (1963-1980)
  1. Tez No: 906748
  2. Yazar: MUHAMMED ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL SUBAŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma 1963 yılında yayın hayatına başlayan İslamcı bir dergi olarak değerlendirilen Tohum dergisini konu edinmiştir. Çalışmanın amacı bu dergi üzerinden Türkiye'de 1960'lı yılların ve 1970'li yılların İslamcılığını okumak, ayrıca Tohum dergisini Türkiye İslamcılığı içindeki yerine oturtmaktır. Bu amaçla Tohum dergisinde konu ile ilgili temalar incelenmiş ve çalışmanın kapsamı belirlenmiştir. Yapılan araştırmalar neticesinde Tohum dergisinin büyük oranda 1960'lı yılların ve 1970'li yılların Türkiye İslamcılığını yansıtan özellikler taşıdığı tespit edilmiştir. Bu özelliklere dergide -özellikle 1960'lı yıllarda- antikomünizm söyleminin hakim olması, dönemin küresel anlamda önemli İslamcılarından dergide çeviriler yayımlanması, zaman zaman milliyetçilik ile harmanlanmış bir İslamcılık anlayışı sergilenmesi örnek gösterilebilir. Bunun yanında derginin dönemin İslamcı dergilerinden ayrılan en önemli özelliği ise İmam-Hatip camiasını temsil ediyor olmasıdır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on Tohum magazine, which started its publication life in 1963 and is considered as an Islamist magazine. The aim of the study is to read the Islamism of the 1960s and 1970s in Türkiye through this magazine and to place Tohum magazine in its place within Turkish Islamism. For this purpose, the themes related to the subject in Tohum magazine were analyzed and the scope of the study was determined. As a result of the research, it has been determined that Tohum magazine has characteristics that reflect the Islamism of Türkiye in the 1960s and 1970s. These features include the dominance of anti-communist discourse in the magazine, especially in the 1960s, the publication of translations from globally important Islamists of the period, and an understanding of Islamism blended with nationalism from time to time. In addition, the most important feature of the magazine that distinguishes it from the Islamist magazines of the period is that it represents the Imam-Hatip community.