İbnü'l-Lebbân (Ö. 749/1349) ve hadis ilmindeki yeri
Ibn al-Lebbân (Ö. 749/1349) and his place in the hadith science
- Tez No: 906768
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN ECE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada, aslen Siirtli olan ancak Dımaşk ile Kahire'de yaşamış dil ve hadis bilgini İbnü'l-Lebbân'ın hayatı ve hadis ilmindeki yeri ele alınmıştır. İbnü'l-Lebbân'ın hadis ilmine katkısı daha çok müteşâbih hadislerin yorumu alanında olmuştur. Bu bağlamda ortaya koyduğu en önemli eseri müteşâbih hadisler alanında kaleme aldığı İzâletü'ş-şübühât ʿani'l-âyât ve'l-ehâdîsi'l-müteşâbihât adlı çalışmasıdır. Bu sebeple çalışmamız İbnü'l-Lebbân'ın hayatı ve hadis ilmindeki yerini ortaya koymakla beraber bu eser etrafında yoğunlaşmıştır. Müteşâbih hadisler, ilk bakışta anlaşılması zor ve derin yorum gerektiren hadisler olarak, İslamî ilimlerde güvenilir bilgiye ulaşmada kritik bir rol oynar. Bu hadislerin doğru anlaşılması ve yorumlanması, tarih boyunca âlimlerin yoğun ilgisini çekmiştir. Çalışmada, İbnü'l-Lebbân'ın müteşâbih hadisleri anlama ve yorumlama konusundaki yaklaşımı ve ortaya koyduğu ilkeler incelenmiştir. İbnü'l-Lebbân, kendisinden önceki âlimlerin yöntemlerini takip ederek, müteşâbih hadislerin anlaşılması için özgün ilkeler geliştirmiştir. Bu çalışma, İbnü'l-Lebbân'ın hadis ilmindeki yerini belirlemekte ve müteşâbih hadislerin doğru yorumlanmasına önemli katkılar sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research examines the life and contributions to the field of hadith by Ibn al-Labbān, a scholar originally from Siirt who lived in Damascus and Cairo. Ibn al-Labban's primary contribution to hadith studies lies in the interpretation of ambiguous (mutashabih) hadiths. His most significant work in this domain is Izalat al-Shubuhat ʿan al-Ayat wa al-Ahadith al-Mutashabihat, which focuses on clarifying these ambiguous hadiths. Therefore, our study not only explores Ibn al-Labban's life and his place in hadith scholarship but also concentrates on this particular work. Mutashabih hadiths, which are difficult to understand at first glance and require deep interpretation, play a critical role in reaching reliable knowledge in Islamic sciences. The correct understanding and interpretation of these hadiths have attracted the intense interest of scholars throughout history. This study examines Ibn al-Labbān's approach to understanding and interpreting mutashabih hadiths and the principles he established. By following the methods of previous scholars, Ibn al-Labban developed unique principles for understanding these hadiths. This research aims to determine Ibn al-Labban's place in hadith scholarship and to contribute significantly to the correct interpretation of mutashabih hadiths