Okul sporlarında bireysel ve takım sporu yapan sporcuların durumluk ve sürekli kaygı düzeylerinin incelenmesi
Investigation of level of state-trait anxiety of sporters, who receive education at faculty of sport sciences and do team or individual sports
- Tez No: 906882
- Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL ÖZPOYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Sporcu için her müsabaka maddi ve manevi açıdan büyük öneme sahip olduğundan müsabaka öncesinde ya da müsabaka sırasında sporcunun kaygı düzeyinin yükseldiği düşünülmektedir. Sporcunun kaygı düzeyi sportif performans üzerinde büyük etkiye sahiptir. Bu sebeple, spor başarısını artırmada sporcunun kaygı ile başa çıkabilmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın Araştırma evreni Adana ilinin Çukurova, Seyhan, Sarıçam ve Yüreğir ilçelerinde bulunan liselerde öğrenin gören okul sporlarında gençler A ve gençler B kategorisinde mücadele eden yaşları 14-17 arasında değişen sporcu öğrencilerden veriler toplanmıştır. Bu araştırmaya 130 kadın ve 189 erkek olmak üzere toplam 319 sporcu öğrenci katılmıştır. Bu çalışma kapsamında katılımcılara sosyo-demoğrafik bilgi formu ve 2 adet ölçek uygulanmıştır. Verilerin hesaplamaları IBM SPSS 25.0 v. aracılığıyla yapılmıştır. Ayrıca Kolmogorov Smirnov, Shapiro Wilk, Mann Whitney U testi, Kruskal-Wallis, Spearman Korelasyon analizi yapılmıştır. Sporcuların durumluk ve sürekli kaygı düzeyleri yaşa, cinsiyete, branşa, spor branşını yapma yılına, bireysel veya takım sporu yapma durumlarına göre incelenmiştir. Okul takımı sporcularının durumluk kaygı puanlarının sporcunun yaşına, cinsiyetine, branşına ve spor yapma yılına göre farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca sporcuların sürekli kaygı puanlarının sporcunun branşına ve cinsiyetine göre farklılık göstermesine rağmen sporcunun yaşına ve spor yapma yılına göre farklılık göstermediği elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is thought that the anxiety of sporter increases before match or during match, due to the fact that sports competitions are very important for sporter in terms of material and nonmaterial.The level of anxiety of sporter has an important effect on sport performance. So, overcoming anxiety is very critical for raising sporting achievement. A total of 319 student athletes, 130 women and 189 men, participated in this study. In the research universe of this study, the data of student athletes competing in youth A and youth B categories in school sports studying in high schools in Çukurova, Seyhan, Sarıçam and Yüreğir district of Adana province were analyzed. Within the scope of this study, surveys were administered to the participants. The data obtained from the researches were analyzed with IBM SPSS 25.0 v. Also, We used Kolmogorov Smirnov, Shapiro Wilk, Mann Whitney U testi, Kruskal-Wallis, Post Hoc Dunn Z, Spearman Korelasyon for analyzing. We remark that the state and trait anxiety of sporters are examined according to age, gender, branch, the year of doing sport, individual sports, team sports.It was conclued that the state anxiety scores of school team athletes differ according yo the athlete's age, gender, branch and years of sports. In addition, although the trait anxiety scores of the athletes diffired according tothe athlete's branch and gender, it was found that they did not differ according to the athlete's age and years of doing sports.