Sanat ve tasarım ekseninde giyim tasarımının resim sanatı ile ilişkisi
The relationship between clothing design and the art of painting in the context of art and design
- Tez No: 906894
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IRMAK ÇETİNSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Geçmişten günümüze farklı ifade biçimleri ile insan üretimi sonucu oluşan sanat; her toplumda var olmuş, zamanla çeşitli ihtiyaçların karşılanma arzusu ile tasarım nesnesinin temelini atan bir unsur olarak varlığını sürdürmüştür. Sanatın dışında fakat sanatın unsurlarına bağlı kalarak oluşturulan tasarım, bir ihtiyacı karşılamaya yönelik, sistematik işlemler bütünü ile oluşturulmuş bir süreci kapsayan, estetik ve özgün bir işlev nesnesidir. Görsel duyuya hitap eden Sanat ve Tasarım resmin temellerinin güçlü ifadesi ile yorumlanır. Çalışmanın amacı; Sanat ve Tasarım odağında Giyim Tasarımının Resim Sanatı ile ilişkisini inceleyerek elde edilen bulgular sonucunda Resim Sanatının Giyim Endüstrisindeki önemi ve gerekliliği üzerine tespitlerde bulunmaktır. Çalışma kapsamında, Sanat ve Tasarım kavramları ile tasarımı oluşturulacak kadın illüstrasyonları ve bu bağlamda üretilen giysi tasarımları resim sanatı odağında incelenmiş, resim temelli bir ifadenin sürece etkisi irdelenmiştir. Araştırmanın yöntemi akademik makale, kitap ve tezlerden literatür taraması yapılarak elde edilen bulgular ile özgün moda illüstrasyonları ve bu kapsamda üretilmiş giysi tasarımlarının görselleri ile oluşturulmuştur. Bulgular olarak; farklı resim teknikleri kullanılarak daha güçlü etkilerle oluşturulan illüstrasyonlar ile literatürde ismi geçen ressamların tablolarının örnek alınmasıyla birebir ve ya küçük değişimler ile giysiye uyarlanan tasarımların varlığı tespit edilmiştir. Sonuç bölümünde; Giyim Tasarımının Resim Sanatından etkilenen bir zeminde geliştiği, bu bağlamda; Resim Sanatına ait çıkarımların Giyim Tasarımı odağında bir disiplin olarak irdelenmesinin yerinde olacağı tespiti yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Has been created through human production using various forms of expression from past to present, art has existed in every society and over time, has continued to be an element that lays the foundation of design objects, driven by the desire to meet different needs. Design, although separate from art, adheres to the elements of art. It is an aesthetic and original object of function, which covers a process created with a set of systemic steps that is aimed at meeting a need. Art and design, which appeal to the visual sense, are interpreted through a strong expression of the fundamentals of painting. The objective of the study is to examine the relationship between clothing design and the art of painting with a focus on art and design, and to assess the importance and necessity of the art of paining in the clothing industry based on the findings obtained. Within the scope of the study, illustrations of women to be created with the concepts of art and design, along with the clothing designs produced in this context, were examined with a focus on the art of painting. The study explored the effect of a painting-based expression on the process. The method of the research is based on the findings obtained from academic articles, books, and theses through literature reviewing and original fashion illustrations as well as the visuals of clothing designs produced in this context. As findings, it was determined that illustrations created with stronger effects by making use of different painting techniques, as well as designs adapted to clothing with either one-to-one or minor changes, taking the paintings of the painters mentioned in the literature as examples. As a result, it was determined that clothing design has developed on a foundation influenced by the art of painting. In this context, it would be appropriate to examine the inferences of the art of painting as a discipline within the focus of clothing design.