Şeker üretiminde iş sağlığı ve güvenliği risklerinin iki farklı risk değerlendirme yöntemiyle incelenmesi
Investigation of occupational health and safety risks in sugar production with two different risk assessment methods
  1. Tez No: 906917
  2. Yazar: MERYEM BUKET YARAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Şeker üretim süreci iş sağlığı ve güvenliği için potansiyel riskler taşıyan, birçok unsur içermektedir. Bunun sonucunda, şeker üretimi yapan firmalarda yangın, patlama, yaralanma gibi bariz tehlikeler çoğu zaman iş kazalarına ve maddi, manevi açıdan büyük kayıplara neden olmaktadır. Bu çalışmanın amacı; seçilen bir şeker fabrikasında, çalışma esnasında karşılaşılan tehlikelerin belirlenmesi ve risklerin iki farklı yöntem ile değerlendirilmesidir. Bu amaçla,“Erzincan Şeker Fabrikası”n da gözlemler yapılmış ve tehlikelerin analiz edilmesi sağlanmıştır. Bu çalışmada risklerin değerlendirilmesi, risk analizinde sektörde yaygın olarak kullanılan iki yaklaşımdan yararlanılarak gerçekleştirilmiştir; bunlar L-tipi Matris ve Fine-Kinney risk analizi yöntemleridir. Her iki farklı yöntemden alınan sonuçlar karşılaştırılmış ve risklerin analizi yapılmıştır. Sonuçlar incelendiğinde bulunan verilerin tamamen aynı olmadığı görülmüştür. Düşük seviyedeki risk dağılımının benzerlik gösterdiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The sugar production process contains many elements that pose potential risks to occupational health and safety. As a result, obvious dangers such as fire, explosion and injury in companies producing sugar often cause work accidents and great material and moral losses. The purpose of this study; The aim is to determine the hazards encountered during work in a selected sugar factory and to evaluate the risks with two different methods. For this purpose, observations were made at the“Erzincan Sugar Factory”and hazards were analyzed. In this study, the assessment of risks was carried out using two approaches widely used in the sector in risk analysis; These are L-type Matrix and Fine-Kinney risk analysis methods. The results obtained from both different methods were compared and the risks were analyzed. When the results were examined, it was seen that the data found were not completely the same. It is understood that the risk distribution at low levels is similar.