İş kazası ve meslek hastalıklarının işverene sorumlulukları inşaat sektöründe bir uygulama
Employers job responsibilities of accidents and occupational diseases construction industry a case study
  1. Tez No: 306580
  2. Yazar: BERRİN MERT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SEFER GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez çalışmasında ?İş kazası ve meslek hastalıklarının işverene yüklediği sorumluluklar? konusu ele alınmıştır. İnşaat sektöründe bir uygulama ile örneklendirilmiştir.Hızlı ve kontrolsüz sanayileşme süreci ve üretimin giderek yoğunlaşması iş kazaları ve meslek hastalıkları ile çevre kirliliği gibi sorunların önemli boyutlara ulaşmasına neden olmuştur. Ülkemizde yaklaşık 150 yıllık bir geçmişe sahip olan iş sağlığı ve iş güvenliği sorunu gündemdeki yerini korumakta olup, her yıl meydana gelen yüz binlerce iş kazası, binlerce ölüm ve yaralanma ile büyük maddi kayıplara neden olmaktadır. Ayrıca, iş kazaları ve meslek hastalıklarının işçi, işveren, üçüncü kişi, kurum ve kuruluşlar açısından ayrıntılı hukuksal boyutları bulunmaktadır. Bu tezde genel olarak iş kazalar ve meslek hastalıkları sonucunda gündeme gelen yasal yaptırımlar üzerinde durulmuştur. İş kazaları ve meslek hastalıkları SSK ve Bireysel İş Hukuku açısından incelenmiş ve bu olaylar sonucunda ortaya çıkan idari ve cezai yaptırımlar ile maddi ve manevi tazminatlar değerlendirilmiştir. İş kazalarının çekilen acı ve sıkıntıların yanı sıra işçi, işveren, işletme ve ülke ekonomisine büyük maliyetleri bulunmaktadır. Bu nedenle iş kazalarının oluşmasını önleyecek güvenlik önlemlerinin alınmasına her zaman öncelik verilmelidir. Unutulmamalıdır ki, önlemek ödemekten daha ucuz ve insancıl bir davranıştır. Günümüzdeki bilimsel ve teknolojik gelişmelerin yarattığı olanaklar kullanılarak işyerlerindeki tehlike ve risklerin giderilmesi, sağlıklı ve güvenli işyerleri oluşturularak iş kazalarının önlenmesi mümkündür.
Özet (Çeviri)
In this thesis ?Responsibilities imposed on employers for workplace accidents and occupational diseases? Construction sector are illustrated with an application.The problem of work accident and profession sickness are existing for our country approximately 150 years and still actuel. Every year hundred thousands of work accident, thousands of death and injured are occured. There are matters related to law of work accident and profession sickness, for workers, employers, third person, association and establisments. This, thesis generally, was focused on law sanction after work accident and profession sickness. Work accident and profession sickness was researched at point of SSK and individual work law; and law sanction of administrative and law sentences by moral and physical indemnities were evaluated. Besides pain and distress, there are high cost of work accident for worker, employer, plant and country. Therefore, reliability precautions allways should be taken to prevent work accidents. It should be remembered that preventing is less expensive and a humanist behavior. Today, it's possible to eliminate hazard and risks and to prevent work accidents by using possibilities which were created by scientific and technological develeopments.