Dialectics of faith and global governance: The vision of the Organization of Islamic Cooperation
İnancın ve küresel yönetişimin diyalektiği: İslam İş Birliği Teşkilatı'nın vizyonu
  1. Tez No: 907000
  2. Yazar: HIBATUALLAH BENSAID
  3. Danışmanlar: PROF. RAMAZAN ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
İslami birlik kavramı, uzun süredir Müslüman toplumlar içinde tartışmaların odak noktası olmuş ve bu ilahi yükümlülüğün yerine getirilebilmesinin mümkün olup olmadığına dair derin değerlendirmeler yapılmıştır. Bu diyalog, İslami ilkelere dayanan 57 üyeli bir hükümetler arası kuruluş olan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) gibi kurumların kurulması ve gelişimini önemli ölçüde etkilemiştir. İİT'nin temel misyonu, İslam dünyasının ortak sesini temsil etmek, çıkarlarını korumak ve farklı küresel topluluklar arasında uluslararası barış ve uyumu teşvik etmektir. Bu çalışma, İslamî bir kurumun uluslararası kuruluşlar ekosistemine entegrasyon sürecindeki karmaşık dinamikleri araştırarak, İİT'nin hükümetler arası küresel çerçeve içindeki rolünü nasıl şekillendirdiğini ve meşruiyetini koruyarak İslami birliği uluslararası diplomaside nasıl ilerlettiğini incelemektedir. Kurumsal bir etnografi olarak tasarlanan bu araştırma, uluslararası siyaset alanında İslami idealleri ilerletmenin beraberinde getirdiği zorlukları ve fırsatları aydınlatmayı amaçlamaktadır. Çalışma, İİT'nin uluslararası diplomasi alanındaki konumlanışını incelemek için eleştirel söylem analizi yöntemini kullanarak, İİT tarafından üretilen resmi belgeler, konuşmalar ve raporlar ile uluslararası sistemin aktörleri tarafından ortaya konulan metinleri kapsamlı bir şekilde analiz etmiştir. Bu metinlerdeki dil, temalar ve retorik stratejiler sistematik bir şekilde incelenerek, İİT'nin İslami söylemlerini şekillendiren temel ideolojiler ve dinamikler ortaya çıkarılmıştır. Bu sorulara yanıt arayan çalışma, İİT'yi karakterize eden sürekli diyalektik evrimi ortaya koymanın yanı sıra, İslami birlik, uluslararası diplomasi ve çağdaş küresel düzende meşruiyet arayışı arasındaki etkileşimlere dair derinlemesine içgörüler sunmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of Islamic unity has long been a focal point of discourse within Muslim societies, sparking profound deliberations on the feasibility of fulfilling this divine mandate. This dialogue has significantly influenced the establishment and evolution of institutions such as the Organization of Islamic Cooperation (OIC), a 57-member intergovernmental body grounded in Islamic principles. The OIC's primary mission is to represent the collective voice of the Muslim world, safeguard its interests, and promote international peace and harmony among diverse global communities. This study investigates the complex process of integrating an Islamic institution into the broader ecosystem of international organizations, focusing on how the OIC navigates its role as an Islamic institution within the global framework of intergovernmental organizations. It examines the OIC's stances on foundational issues, its commitments, and the strategic narratives it adopts to sustain its legitimacy and advance Islamic unity in international diplomacy. As an organizational ethnography, the research aims to illuminate the challenges and opportunities inherent in advancing Islamic ideals within the realm of international politics. To investigate the OIC's positioning within the realm of international diplomacy, this study employed a critical discourse analysis methodology toward a comprehensive examination of official documents, speeches, and reports produced by the OIC and proponents of the international system. By systematically analyzing the language, themes, and rhetorical strategies present in these texts, the study reveals the underlying ideologies and dynamics that inform the OIC's Islamic discourses. In probing these questions, this inquiry not only revealed the ongoing dialectical evolution that characterizes the OIC but also provided nuanced insights into the interplay between Islamic unity, international diplomacy, and the quest for legitimacy in the contemporary global landscape.