Farklı eğimler ve artan koşu hızlarında mekansal – zamansal parametrelerinin incelenmesi
Investigation of spatial-temporal parameters at different incline and increasing running velocity
- Tez No: 907001
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMİZ ARABACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı, 3 farklı koşu eğiminde (KE) (%0, %2 ve %7) ve her eğimde sırasıyla uygulanacak olan 3 farklı koşu hızında (KH) (8 km/s, 10 km/s ve 12 km/s) mekansal-zamansal parametrelerin (MZP) nasıl değiştiğini incelemektir. Çalışmaya 18-25 yaş arası 22 kadın sporcu, 18 erkek toplam 40 sporcu gönüllü olarak katıldı. Katılımcılar her KE ve KH sırasıyla 30 saniyelik uyum koşuları, sonraki 30 saniye de ise ölçüm alınması için kayıt koşuları gerçekleştirdiler. MZP ölçümünde Runmatic (RM) uygulaması kullanılmıştır. Verilerin analizinde çift yönlü varyans analizi (two way – ANOVA) kullanılmıştır. Ayrıca parametrelerin karşılıklı ilişkisini incelemek için korelasyon analizi yapılmıştır. KE ve KH arttıkça yerle temas süresi (YTS) ve uçuş sürelerinde (US) istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur (p < 0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of was study is to examine how spatial-temporal parameters (MZP) change at 3 different inclines (KE) (0%, 2% and 7%) and 3 different running velocity (KH) (8, 10 and 12 km/h) to be applied to each incline respectively. A total of 40 athletes, 22 female and 18 male, between the ages of 18-25 participated in the study voluntarily. Participants performed 30-second adaptation runs at each running slope and running speed, and then 30 seconds of recording runs to take measurements. Runmatic (RM) application was used in the MZP measurement.Two-way analysis of variance (two way – ANOVA) was used in the analysis of the data. In addition, correlation analysis was performed to examine the mutual relationship of the parameters.