Kocaeli gömülü boru hatlarının dalga yayılımı kaynaklı hasarının değerlendirmesi
Assessment of wave propagation-induced damage of buried pipelines in Kocaeli
- Tez No: 907002
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH CAN ZÜLFİKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez, Kocaeli bölgesindeki tarihsel depremleri ve bu depremlerin sismik aktivitelerinin etkilerini incelemektedir. Kocaeli, Türkiye'nin deprem açısından en aktif bölgelerinden biri olduğu için bu çalışma büyük önem taşımaktadır. Çalışmanın amacı, bölgedeki tarihsel depremlerin analizini yaparak, bu depremlerin kentsel altyapı üzerindeki etkilerini ve gelecekteki olası riskleri değerlendirmektir. Tezde, Kocaeli'ndeki büyük depremler tarihsel olarak ele alınmış ve bu depremlerin kentsel altyapı üzerindeki etkileri detaylı biçimde incelenmiştir. Literatür taraması ve tarihsel veri analizi yöntemleriyle, mevcut çalışmalar gözden geçirilmiş ve deprem tehlikesi ile ilgili haritalar ve raporlar değerlendirilmiştir. Ayrıca, bölgedeki zemin özelliklerinin belirlenmesi amacıyla Dijital Yükselti Haritası (DEM) verileri ve Vs30 (ortalama zemin hızı) değerleri hesaplanmış, bu veriler boru hatlarının onarım oranlarını tahmin etmek için kullanılmıştır. Fay kesmesi, sıvılaşma ve heyelana maruz kalabilecek pilot çalışma alanı olarak belirlenen Kocaeli İli sınırları içerisindeki gömülü boru hatları tespit edilerek, boru hatlarıyla birlikte bu elemanları çevreleyen zemin özellikleri sayısallaştırılmıştır. Bu çalışma, Kocaeli bölgesinde meydana gelen depremlerin kentsel altyapı üzerindeki etkilerini inceleyerek, altyapı sistemlerinin depreme karşı dayanıklılığını artırmaya yönelik stratejilerin belirlenmesine katkı sağlamaktadır. Bölgedeki zemin özelliklerinin ve sismik risklerin analiz edilmesi, boru hatlarının hasar oranlarını tahmin etmede kritik bir rol oynamaktadır. Elde edilen veriler, deprem tehlikesi ve riskinin daha iyi anlaşılmasına yardımcı olmakta, olası depremler için alınması gereken önlemler konusunda değerli bilgiler sunmakta ve bu bilgilerin kentsel altyapının güçlendirilmesi sürecinde rehberlik etmesi beklenmektedir. Bu tez, Kocaeli bölgesindeki tarihsel depremler ve bunların altyapı üzerindeki etkileri üzerine kapsamlı bir değerlendirme sunarak, gelecekteki olası depremlere karşı alınabilecek önlemler için önemli katkılar sağlamaktadır .
Özet (Çeviri)
This thesis examines historical earthquakes in the Kocaeli region and the impact of seismic activities on the area. As one of the most seismically active regions in Turkey, Kocaeli is a critical location for such a study. The primary aim of the research is to analyze the historical earthquakes in the region, assess their impacts on urban infrastructure, and evaluate potential future risks. The thesis discusses major historical earthquakes in Kocaeli and explores their effects on urban infrastructure in detail. Literature review and historical data analysis methods were employed, with existing studies being reviewed and earthquake hazard maps and reports evaluated. Additionally, Digital Elevation Model (DEM) data and Vs30 (average shear wave velocity) values were used to determine the region's soil properties. These data were also utilized to predict the repair rates of pipelines. Embedded pipelines within the Kocaeli province boundaries were identified, and the surrounding soil properties were digitized, focusing on areas potentially affected by faulting, liquefaction, and landslides. This study contributes to understanding the effects of earthquakes on urban infrastructure in Kocaeli and helps formulate strategies to enhance the seismic resilience of infrastructure systems. The analysis of soil characteristics and seismic risks plays a crucial role in predicting the damage rates of pipelines. The data obtained from this study are valuable for understanding earthquake hazards and risks, offering essential insights for future preventive measures and guiding the process of strengthening urban infrastructure. This thesis provides a comprehensive assessment of historical earthquakes in Kocaeli and their impact on infrastructure, making significant contributions to determining measures for future earthquakes.