Döner kanat uçuşlarında düşük görüş şartları: Çok ölçütlü karar verme yöntemiyle en uygun gece görüş gözlüğü tespitine yönelik bir çalışma
Low visibility conditions in rotary wing flights: A study on detection of optimal night vision goggles using multi-criteria decision making
- Tez No: 907007
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN GÜRÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Kazalar, Aeronautical Engineering, Accidents
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
“daha sonra Bu tez, düşük yoğunluklu ışık ve sınırlı görüşün pilot performansına etkilerini inceleyen iki çalışmayı kapsamaktadır. İlk çalışma, özellikle helikopter pilotlarının düşük yoğunluklu ışık ve sınırlı görüş koşullarında mesafe tahmininde yaşadıkları zorlukları vurgulamaktadır. Pilotların manevralar sırasında doğru mesafe tahminleri yapması hayati önem taşımaktadır. İkinci araştırma, gece görüş gözlüğü (GGG) kullanımına ilişkin bir karar verme problemine odaklanmaktadır. Bu çalışmada, doğal afetlerde çalışmış uzman pilotlar, derinlik algısı ve kontrast gibi nitel kriterlere göre GGG'leri değerlendirmek üzere seçilmiş ve bu kriterlerin önem sırası AHP yöntemi ile belirlenmiştir. TOPSIS, ELECTRE, VIKOR ve SMAA-2 yöntemleri kullanılarak yapılan değerlendirmeler, beyaz fosfor ekranlı GGG'ler ve hafif GGG'lerin en uygun alternatifler olduğunu göstermiştir. Her iki çalışma da düşük görüş koşullarının ve GGG kullanımının pilotların mesafe tahmini ve karar alma süreçleri üzerindeki etkilerini incelemektedir. Çok kriterli karar verme yöntemlerinin GGG tasarımlarında sistematik bir rehberlik aracı olarak kullanılabileceğini değerlendirilmektedir. Bu çalışma ile, pilot görevlerinde karar alma süreçlerini optimize ederek ve güvenli uçuş koşullarını sağlamak açısından önemli olduğu sonucuna varılabilmektedir.doldurulacaktır”
Özet (Çeviri)
The thesis covers two studies; both examine the effects of low-intensity light and limited visibility on piloting performance. The first study particularly emphasizes the difficulties of helicopter pilots in estimating range in low-intensity light and limited visibility conditions. It is vital for pilots to make accurate range estimations during maneuvers. The second paper focuses on a decision-making problem related to the use of night vision goggles (GGG). In this study, expert pilots who have worked in natural disasters were selected to evaluate GGGs according to qualitative criteria such as depth perception and contrast, and the order of importance of these criteria was determined by the AHP method. The evaluations made using TOPSIS, ELECTRE, VIKOR and SMAA-2 methods showed that GGGs with white phosphorus screens and lightweight GGGs were the most suitable alternatives. Both studies examine the effects of low-visibility conditions and GGG usage on pilots' range estimation and decision-making processes, and demonstrate that multi-criteria decision-making methods can be used as a systematic guidance tool in GGG designs. These studies are important in terms of optimizing decision-making processes in piloting tasks and ensuring safe flight conditions