Provenance analysis of the turbidites in the Bornova Mélange
Bornova Karmaşı'ndaki türbiditlerin provenans analizi
  1. Tez No: 907104
  2. Yazar: MİHRİCAN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TALİP GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Batı Anadolu'da Bornova Fliş Zonu, Neotetis'in kapanmasıyla ilişkili melanj kayaçlarıyla temsil edilir. İzmir çevresinde, Bornova Melanjı bu zonun bir parçasıdır ve kumtaşı-şeyl matriks içerisinde, kalkerli şeyl mercekleri, kanal dolgusu çakıltaşları, döküntü akmaları, mega kireçtaşı blokları ve radiolaryalı çört, spilitler ve serpantinit tektonik dilimlerinden oluşmaktadır. Bu çalışmada, Bornova melanjı matriksini oluşturan türbiditik kumtaşlarının kaynak alanı(lar) iki farklı yöntem ile araştırılmıştır. Kırıntılı zirkon populasyon analizleri matriksin maksimum çökelme yaşı, jeokimya analiz yöntemleri ile matriksin kaynak alanların jeolojik özellikleri belirlenmiştir. Kumtaşlarından elde edilen kırıntılı zirkonların yaş yüzdeleri şu şekildedir; Kretase (yüzde 1), Jura (yüzde 1), Triyas (yüzde 3.4), Permiyen (yüzde 5.4), Karbonifer (yüzde 29.5), Devoniyen (yüzde 4.5), Silüriyen (yüzde 1.4), Ordovisiyen (yüzde 4.8) ve Kambriyen (yüzde 4.5). En genç yaş ise 79.±3.1 (Geç Kretase) My olarak belirlenmiş. Kırıntılı zirkon analizleri sonucunda maksimum bolluğu Karbonifer yaşlı zirkonlar göstermektedir Karbonifer zirkonyumlarının yaygın olarak bulunması, Variskan Orojenezi ile ilişkili magmatik faaliyetlerin Anatolid-Torid Bloğu'nda da gerçekleştiğini ve Karbonifer zirkonlarının muhtemelen bu magmatik kaynaktan türetildiğini göstermektedir. Jura ve Kretase zirkonlarının kaynak alanı muhtemelen Pontidlerden Bornova Fliş Zonu'na doğru bir sediman taşınmasından kaynaklanmaktadır. İz element diyagramları ve jeokimyasal diyagramlar incelendinde kumtaşlarının kıtasal kökenli olduğunu, genellikle granitik kayaçlardan türetildiği ve aktif kıta kenarı ortamında çökeldiği anlaşılmaktadır. Kampaniyen-Maastrihtiyen döneminde karbonat tipi bir platform üzerinde açılan havzada oluşmaya başlayan Bornova Melanjı, Eosen'de gerçekleşen bindirmeler ile güncel karmaşık yapısına kavuşmuştur.
Özet (Çeviri)
In West Anatolia, the Bornova Flysch Zone is represented by mélange rocks related to the closure of the Neothetys. Around İzmir, the Bornova Mélange is a part of this zone, and is composed of a sandstone-shale matrix with lenses of calcareous shales, channel-fill conglomerates, debris flows, huge limestone blocks, and tectonic slices of radiolarian chert, spilites and serpentinites. In this study, the source area(s) of turbiditic sandstones forming the Bornova melange matrix were investigated with two different methods. The maximum depositional age of the matrix was determined by detrital zircon population analyses, and the geological properties of the source area(s) of the matrix were determined by geochemical analysis methods. Detrital zircon ages obtained from the sandstones are as follows; Cretaceous (1 percent), Jurassic (1 percent), Triassic (3.4 percent), Permian (5.4 percent), Carboniferous (29.5 percent), Devonian (4.5 percent), Silurian (1.4 percent), Ordovician (4.8 percent) and Cambrian (4.5 percent). The youngest age was determined as 79.6±3.1 (Late Cretaceous) Ma. As a result of detrital zircon analysis, Carboniferous-age zircons show the maximum abundance. The widespread presence of Carboniferous zircons indicates that magmatic activities related to the Variscan Orogeny also took place in the Anatolide-Tauride Block and that the Carboniferous zircons probably provenance from this magmatic source. The provenance area of the Jurassic and Cretaceous zircons probably results from sediment transport from the Pontides to the Bornova Flysch Zone. Trace element diagrams and geochemical diagrams show that sandstones are of continental provenance, generally derived from granitic rocks, and deposited in an active continental margin environment. The Bornova Mélange, which started to form in the basin opened on a carbonate-type platform during the Campanian-Maastrichtian period, attained its current complex structure with the overlaps realized in the Eocene.