KOAH tanılı hastalarda pulmoner rehabilitasyon etkinliğini değerlendirmede 4metre yürüme testinin yeri
Investigation of the responsiveness of the 4-meter gait speed test in assessing the effectiveness of pulmonary rehabilitation in patients diagnosed with copd
- Tez No: 907105
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA DOĞAN ŞAHİN, PROF. DR. ALİ KADRİ ÇIRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş ve Amaç: KOAH, dünya genelinde hem ekonomik hem de sosyal yükü artmakta olan, morbidite ve mortalitenin önde gelen nedenlerinden biridir. Farmakolojik tedaviye rağmen hastalarda semptomlar devam edebilmektedir, fonksiyonel kayıplar ve yaşam kalitesinde azalma görülebilmektedir. Bu nedenle farmakolojik ve nonfarmakolojik tedavilerin birlikte uygulanması önemlidir. Pulmoner rehabilitasyonun (PR) KOAH hastalarında sağlık durumunu iyileştirmek için en etkili nonfarmakolojik müdahale olduğu gösterilmiş ve KOAH hastaları için bir bakım standardı haline gelmiştir. KOAH hastalarının egzersiz kapasitesini belirlemek için kullanılan kardiyopulmoner egzersiz testi (KPET), 6 dakika yürüme testi (6DYT), mekik yürüme testi gibi testler, PR'nin etkinliğini değerlendirmede de kullanılır. Ancak, bu testlerin zaman, alan, personel gereksinimleri gibi bazı dezavantajları mevcuttur. 4 metre yürüme testi (4MYT) daha kısa sürede yapılması ve özel alan gerektirmemesi nedeniyle bu dezavantajları ortadan kaldırmaktadır. Bu çalışmada, KOAH tanısıyla PR programı uygulanmış hastalarda PR etkinliğini değerlendirmede 4 metre yürüme testinin kullanılabilirliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya pulmoner rehabilitasyon programına katılmış 30 stabil KOAH hastası dahil edildi. Dahil edilen hastaların ilk değerlendirmesinde yaş, cinsiyet, boy ve kilo değerleri, sigara kullanım durumları ve tüketim miktarı, son bir yıl içerisinde acil servise başvuru ve hastane yatış sayıları, ek hastalıkları, ev tipi noninvaziv mekanik ventilasyon (NIMV), uzun süreli oksijen tedavisi (USOT) ve nebülizatör gibi yardımcı solunum cihaz kullanımları sorgulandı. Tüm hastalara program öncesi ve sonrası 6DYT, 4MYT, MRC dispne skalası, SGRQ ve SF-36 anketi, hastane anksiyete ve depresyon skalası (HADS) uygulandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: COPD is one of the leading causes of morbidity and mortality worldwide, with an increasing economic and social burden. Despite pharmacological treatment, symptoms may persist in patients, with functional impairments and reduced quality of life. Therefore, it is important to implement both pharmacological and non-pharmacological treatments together. Pulmonary rehabilitation (PR) has been shown to be the most effective non-pharmacological intervention for improving health status in COPD patients and has become a standard of care for them. Tests such as the cardiopulmonary exercise test, the 6-minute walk test (6MWT), and the shuttle walk test, which are used to determine exercise capacity in COPD patients, are also used to evaluate the effectiveness of PR. However, these tests have some disadvantages, such as requirements for time, space, and personnel. The 4-meter gait speed (4 MGS) eliminates these disadvantages as it can be conducted in a shorter time and does not require a special area. This study aimed to investigate the usability of the 4 MGS in evaluating PR effectiveness in patients with COPD who underwent a PR program. Materials and Methods: The study included 30 stable COPD patients who participated in the pulmonary rehabilitation program. During the initial evaluation, data were collected on patients' age, gender, height and weight, smoking status and consumption amount, number of emergency department visits and hospital admissions in the past year, comorbidities, and use of assistive respiratory devices such as home-based noninvasive mechanical ventilation (NIMV), long-term oxygen therapy (LTOT), and nebulizers. All patients underwent the 6-minute walk test (6 MWT), 4-meter gait speed (4 MGS), MRC dyspnea scale, SGRQ and SF-36 questionnaires, and the hospital anxiety and depression scale (HADS) before and after the program.