Aletli pilates ve miyofasyal gevşetme tekniğinin kas kuvveti, esneklik, dinamik denge, nöral gerginlik ve ağrı eşiği üzerine etkisi
The effect of instrumental pilates, and myofascial release on flexibility, muscle strength, dynamic balance, neural tension, and pain threshold
- Tez No: 907111
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZUHAL DİDEM TAKİNACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Bu çalışma aletli pilates ve miyofasyal gevşetme tekniğinin kas kuvveti, esneklik, dinamik denge, nöral gerginlik ve basınç ağrı eşiği üzerinde anlık ve kısa vadeli etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışma, 18 Nisan-18 Aralık 2022 tarihleri arasında Vita-fit Sağlıklı Yaşam Merkezi'ni ziyaret eden yaş ortalaması 34,46±8,81 olan 26 sağlıklı kadını içermektedir. Bireyler egzersiz grubu (n=13) ve kontrol grubu (n=13) olarak randomize ayrılmışlardır. Bireylerin pilates egzersizi öncesi demografik bilgileri kaydedilmiştir. Hamstring esnekliği (Popliteal açı testi), Gastroknemius esnekliği (Weight bearing lunge test), Hamstring ve Gastroknemius kas kuvveti (Dinamometre), bacak kas kuvveti (Back chest leg dinamometre), statik denge (Single leg stance test), dinamik denge (Star excursion balance test), femoral sinir gerginliği (Slump test), siyatik sinir gerginliği (Lasegue test) ve Hamstring ve Gastroknemis kaslarıının basınç ağrı eşiği (algometre) değerlendirildi. Kontrol grubuna haftada iki kez, sekiz hafta boyunca elli dakika süren aletli pilates dersleri verildi. Egzersiz grubuna ise ardından ayak tabanı, Hamstring ve Gastroknemius kaslarına her ders sonrası foam roller ile otuz saniyelik kendi kendine miyofasyal gevşetme uygulandı. Değerlendirmeler ilk seans sonunda ve sekiz hafta sonunda tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to examine the immediate effects and short-term effects of instrumental pilates, and myofascial relaxation technique on muscle strength, flexibility, dynamic balance, neural tension, and pressure pain threshold. Materials and Methods: This prospective study included 26 healthy women with a mean age of 34.46±8.81 years, who visited Vita-fit Healthy Living Center between April 18 and December 18, 2022. Individuals were randomly assigned to a exercises group (n=13), and a control group (n=13). Demographic information of the individuals was recorded before the pilates exercises. Hamstring flexibility (Popliteal angle test), Gastrocnemius flexibility (Weight bearing lunge test), Hamstring, and Gastrocnemius muscle strength (Dynamometer), leg muscle strength (Back chest leg dynamometer), static balance (Single leg stance test), dynamic balance (Star excursion), femoral nerve tension (Slump test), sciatic nerve tension (Lasegue test), and pressure pain threshold (algometer) of Hamstring, and Gastrocnemis muscles were evaluated. The control group was given 50-minute instrumental pilates lessons twice weekly for eight weeks. In the exercise group, in addition to instrumental pilates exercises, thirty seconds of self-myofascial release with foam rollers were applied to the soles of the feet, hamstrings and gastrocnemius muscles after each lesson. Evaluations were repeated at the end of the first session and at the end of eight weeks.