Talasemi majör hastalarında miyokard etkilenmesinin değerlendirilmesinde ekokardiyografi, kardiyak manyetik rezonans görüntüleme bulguları ve ST2 düzeylerinin klinik önemi
Clinical significance of echocardiography, cardiac magnetic resonance imaging findings and ST2 levels in the evaluation of myocardial involvement in thalassemia major patients
  1. Tez No: 907140
  2. Yazar: NURJAN TAV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAYKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Talasemi Majör Hastalarında Miyokard Etkilenmesinin Değerlendirilmesinde Ekokardiyografi, Kardiyak Manyetik Rezonans Görüntüleme Bulguları ve ST2 Düzeylerinin Klinik Önemi Amaç: Bu çalışma, talasemi majör hastalarının takibi sırasında miyokardiyal disfonksiyonun erken teşhisi için ekokardiyografik olarak global longitudinal strain ölçümünün etkinliğini ve miyokard disfonksiyonunda çözünür Supression of Tumorogenicity 2'nin (sST2) ve ST2 gen ekspresyonunun yararlılığı nı araştırmaktır. Materyal ve Metot: Çalışmaya Erciyes Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurul Başkanlığından 29.03.2023 tarih, 2023/210 sayılı ve 18.09.2024 tarih, 2024/181 sayılı etik kurul onayları alındıktan sonra başlanmıştır. Çalışma prospektif kesitsel tanımlayıcı bir çalışmadır ve maddi giderleri Erciyes Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi Tarafından TTU-2024-13547 kodlu proje ile desteklenmiştir. Bulgular: Çalışmaya toplamda 26 olgu dahil edilmiştir. Olguların %39'u (n=10) kız, %61'i (n=16) erkek idi. Olguların yaş ortalaması 10,355 (Medyan=9,5, Min=1, Max=18) olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Clinical Significance of Echocardiography, Cardiac Magnetic Resonance Imaging Findings and ST2 Levels in the Evaluation of Myocardial Involvement in Thalassemia Major Patients Aim: This study aims to investigate the efficacy of echocardiographic global longitudinal strain measurement for the early detection of myocardial dysfunction during the follow-up of patients with thalassemia major, and the utility of soluble Suppression of Tumorigenicity 2 (sST2) and ST2 gene expression in myocardial dysfunction. Materials and Methods: The study commenced after receiving ethical approvals from Erciyes University Clinical Research Ethics Committee on 29.03.2023 (No: 2023/210) and on 18.09.2024 (No: 2024/181). This study is a prospective cross-sectional descriptive study and was financially supported by the Scientific Research Projects Unit of Erciyes University under the project code TTU-2024-13547. Results: A total of 26 cases were included in the study. Of the cases, 39% (n=10) were female and 61% (n=16) were male. The mean age of the cases was 10.35±5 years (Median=9.5, Min=1, Max=18).