Hemoglobin-albümin-lenfosit-platelet skorunun geriatrik sendrom ilişkisi ve klinik kullanımı
Relationship of hemoglobin-albumin-lymphocyte-platelet score with geriatric syndrome and its clinical use
  1. Tez No: 907141
  2. Yazar: FATMA BAŞDAŞ YALDIRGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ATMIŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş ve Amaç: Hemoglobin-albümin-lenfosit-platelet (HALP) skoru ucuz, kolay erişilebilir, maliyet etkin bir immün-nütrisyonel biyobelirteçtir. Tanımlandığı günden beri pek çok hastalıkla ilişkisi irdelense de çalışmamızın amacı yatarak tedavi gören geriatrik popülasyonda HALP skorunun pratik bir tarama ölçeği olarak niteliğini araştırmak, toplum bazlı bir eşik değer belirleyebilmek ve geriatrik sendromlarla olası ilişkisini nesnel şekilde ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2022 ve Aralık 2022 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Geriatri Bilim Dalına başvuran hastaların verileri geriye dönük olarak incelendi. Hasta kayıtları incelenerek; cinsiyet, yaş, boy, kilo değerleri, komorbiditeleri ve sigara kullanımları kaydedildi. Geriatrik değerlendirme amacıyla kliniğimizce de kullanılan nesnel kabul edilen ölçekler ve antropometrik ölçümler kaydedildi. Hem yatış hem de taburculukta hemoglobin, albümin, lenfosit ve platelet değerleri kaydedilerek HALP skorları hesaplandı. ROC analizi ile belirlenen eşik değer doğrultusunda katılımcılar yüksek ve düşük HALP skoruna sahip olanlar olmak üzere iki gruba ayrıldı. Bu iki grup demografik veriler, klinik değişkenler, komorbiditeler, geriatrik ölçekler ve antropometrik ölçümleri ve klinik sonlanımlar açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya toplamda 174 hasta dahil edildi. Çalışmaya katılan hastaların %62,62'si (n=109) kadın ve %37,38'i (n=65) erkektir. Hastaların ortalama yaşı 80,75'tir. Hastaların taburculuğunda hesaplanan HALP değerine göre yapılan ROC analizi ile 25,88 değeri eşik değer olarak belirlenmiş ve taburculuk HALP skoruna göre yüksek (n=85) ve düşük (n=68) olarak iki gruba ayrılmıştır. İki grup karşılaştırıldığında cinsiyet dağılımı, yaş ortalaması, boy ve beden kitle indeksi açısından her iki grubun benzer dağılıma sahip olduğu görülmüştür. Fakat her iki grup kilo açısından irdelendiğinde yüksek HALP grubunun kilo ortalaması yüksek izlenmiştir (71,2±13 vs. 66,7±16,5, p=0,012). Enteral destek kullanımı (%30,6 vs. %50, p=0.015) ve aktif enfeksiyon varlığı (%16,5 vs. %42,6, p=
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Hemoglobin-albumin-lymphocyte-platelet (HALP) score is a cheap, easily accessible, cost-effective immune-nutritional biomarker. Although its relationship with many diseases has been examined since its definition, the aim of our study is to investigate the quality of the HALP score as a practical screening scale in the geriatric population receiving inpatient treatment, to determine a population-based threshold value, and to objectively reveal its possible relationship with geriatric syndromes. Materials and Methods: The data of the patients who applied to the Ankara University Department of Geriatrics of the Faculty of Medicine between January 2022 and December 2022, were examined retrospectively. By examining patient records; gender, age, height, weight, comorbidities and smoking were recorded. Objective scales and anthropometric measurements used in our clinic for geriatric evaluation were recorded. HALP scores were calculated by recording hemoglobin, albumin, lymphocyte and platelet values ​​both at admission and at discharge. In line with the threshold value determined by ROC analysis, participants were divided into two groups: those with high and low HALP scores. These two groups were compared in terms of demographic data, clinical variables, comorbidities, geriatric scales and anthropometric measurements, and clinical outcomes. Results: A total of 174 patients were included in the study. 62.62% (n=109) of the patients participating in the study were female and 37.38% (n = 65) were male. The average age of the patients is 80.75. With the ROC analysis performed according to the HALP value calculated at the discharge of the patients, the value of 25.88 was determined as the threshold value and divided into two groups as high (n=85) and low (n=68) according to the discharge HALP score. When the two groups were compared, it was seen that both groups had a similar distribution in terms of gender distribution, average age, height and body mass index. However, when both groups were examined in terms of weight, the average weight of the high HALP group was observed to be high (71.2±13 vs. 66.7±16.5, p=0.012). Use of enteral support (30.6% vs. 50%, p=0.015) and presence of active infection (16.5% vs. 42.6%, p=