Effects of steel making practice on defects of stells produced in Çemtaş steel plant
Çemtaş üretimi çeliklerde çelikhane pratiğinin hatalara etkisi
  1. Tez No: 90715
  2. Yazar: MEHMET ALPER RAVANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİ SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
oz ÇEMTAŞ ÜRETİMİ ÇELİKLERDE ÇELİKHANE PRATİĞİNİN HATALARA ETKİSİ Ravanoğlu, Mehmet Alper Y.L., Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Naci Sevinç Aralık 1999, 63 sayfa Bu çalışma Çemtaş'ta üretilen bazı haddelenmiş çubuklarda var olan hataların nedenlerini araştırmak ve bu hataların miktarlarını azaltmak amacıyla yapılmıştır. Hatalı çubuklardan alınan numuneler üzerinde gerçekleştirilen makroskopik ve mikroskopik çalışmaların sonuçlarının dikkate alınmasıyla, esas olarak daha temiz çelik üretmeye yönelik bazı önlemler alınmıştır. Bu önlemler çok etkili olmuş ve yüzey hataları %22.1'den %11.7'ye ve iç hatalar da %8.34'den %5.16'ya indirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Yüzey hataları, iç hatalar iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECT OF STEEL MAKING PRACTICE ON DEFECTS OF STEELS PRODUCED IN ÇEMTAŞ STEEL PLANT Ravanoğlu, Mehmet Alper M.S., Department of Metallurgical and Materials Engineering Supervisor : Prof. Dr. Naci Sevinç December 1999, 63 pages This study was undertaken with the objective of investigating the causes of and decreasing the quantity of surface and inner defects that exist in some of the rolled bars produced in Çemtaş. Taking into account the results of macroscopic and microscopic studies conducted on specimens taken from defect containing bars, certain measures directed primarily to production of cleaner steels were taken. These measures were found to be very effective and surface defects were decreased to 11.7% from 22.1% and inner defects were decreased to 5.16% from 8.34%. Keywords : Surface defects, inner defects. Ill